ZALOGUJ SIĘ REJESTRACJA

Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Zaopiekuj się słuchem A A A

Głośne oglądanie telewizji, słuchanie muzyki coraz głośniejsza mowa - może być pierwszymi oznakami zaburzenia w słyszeniu. Niestety, problemy ze słuchem to coraz częściej występująca choroba cywilizacyjna, którą przyniósł XXI wiek.
 
Za wady słuchu odpowiada hałas na ulicach i w zakładach pracy, głośne słuchanie muzyki przez odtwarzacze muzyczne. Nie leczone objawy mogą prowadzić do głuchoty. Słuch jest najbardziej wrażliwym zmysłem, dlatego należy o niego dbać, by jak najdłużej cieszyć się otaczającymi nas dźwiękami.
 
Pierwsze problemy ze słuchem objawiają się coraz głośniejszym oglądaniem telewizji, coraz głośniejszą mową. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, że następuje niezauważalny przez nas ubytek słuchu i że warto byłoby zasięgnąć rady specjalisty i udać się na badania słuchu.
 
Najczęściej wydaje nam się, że problem ze słuchem dotyczy wyłącznie osób starszych. Jak pokazują badania tylko 20 procent osób z kłopotami ze słuchem znajduje się w grupie wiekowej 40-60 lat. Dlatego warto zadbać o higienę słuchu zanim pojawią się pierwsze problemy. Dbanie o uszy nie sprowadza się tylko do wystrzegania się słuchania głośno muzyki, ale również do tego aby zadbać o to, by uszy nie marzły czy nie były wystawione na inne szkodliwe czynniki.
 
Uszy należy myć codziennie w ciepłej wodzie. Nie należy czyścić ich wacikiem, gdyż to doprowadza do zapychania się ucha w środku. Po przemyciu wodą skręcamy chusteczkę lub materiał w rożek i przecieramy uszy, ale nie za głęboko. 
 
Uszy podczas mrozów i silnego wiatru powinny być osłonięte. Trzeba zadbać o to, żeby małżowina nie przemarzła oraz nie przewiał ucha wewnętrznego wiatr. Chorobę uszu leczy się dość długo, więc pomyślmy o ich osłonie zawczasu. 
 
Pamiętajmy: słuchawek do muzyki używajmy jak najrzadziej - nie narażajmy naszych uszu na mocny hałas. Czopki słuchowe, dzięki którym odbieramy tony są delikatne i szybko ulegają zniszczeniu. Pamiętajmy, że do zdrowego zachowania uszu unikamy głośnych miejsc. Drobne problemy ze słuchem mogą przerodzić się w niedosłuch. Najpierw nie rozumiemy kilku zdań podczas rozmowy, z czasem przychodzi coraz trudniejsze zrozumienie mowy, konieczność pogłaśniania telewizora czy częste prośby o powtórzenie zdania. Dlatego jeżeli zauważamy, że nasz słuch się pogarsza, skonsultujmy się z lekarzem.