ZALOGUJ SIĘ REJESTRACJA

Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Hałaśliwe zabawki mogą szkodzić A A A

Hałaśliwe zabawki, w niektórych przypadkach, mogą stanowić nawet bezpośrednie zagrożenie dla prawidłowego słyszenia dziecka.

Nawet podczas zwykłej zabawy niektóre rodzaje pistoletów na baterie wydają hałas rzędu 110 do 135 dB, co odpowiada hałasowi wytworzonemu przez dużą ciężarówkę, hałasowi mierzonemu podczas koncertu rockowego lub hałasowi towarzyszącemu startowi samolotu.A przecież żaden z odpowiedzialnych rodziców nie umieściłby swojego dziecka na płycie lotniska. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się zabawkom, którymi bawią się nasze pociechy. 

Mniejszy, ale trwały hałas pochodzący z pozytywek lub robotów (85-95 dB) także potrafi wyrządzić słuchu dziecka dużą krzywdę. W wielu miejscach pracy pracownicy są zobowiązani do noszenia odpowiednich ochraniaczy na uszy w sytuacji, gdy poziom hałasu przekroczy właśnie tyle decybeli, ile potrafi wytworzyć  taka grająca zabawka.

Hałaśliwe zabawki są zagrożeniem zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, dla których również odgłosy przez nie wydawane mogą być denerwujące, a nawet mogą powodować ból.

Należy przy tym pamiętać, że utrata słuchu wywołana otaczającym hałasem postępuje stopniowo w czasie i narasta. Dlatego tak ważna jest ochrona słuchu dziecka od wczesnego etapu życia.

Z uwagi na niewielki zakres ramion dzieci zwykle trzymają zabawki blisko siebie i blisko uszu, co jeszcze bardziej zwiększa potencjalne ryzyko uszkodzenia słuchu. Dzieci często również bawią się zabawkami w inny sposób niż przewidział i zalecił to producent. Dlatego też dobrze jest wiedzieć przed zakupem  każdej zabawki jaki poziom hałasu wytwarza. 

Kilka praktycznych porad dla rodziców oraz informacje o potencjalnym zagrożeniu i sposobach obniżenia hałasu wywołanego przez zabawki:

  • Pomyśl o hałasie, kiedy kupujesz zabawkę. Jeżeli wydaje ci się za głośna, z pewnością będzie za głośna także dla twojego dziecka.
  • Unikaj kupowania zabawek, na których umieszczono ostrzeżenie, aby nie trzymać ich blisko uszu. Dzieci nie będą o tym pamiętać podczas zabawy.
  • Oklej taśmą klejącą głośniki w zabawce - zmniejszy to ich głośność.
  • Instrumenty muzyczne i pistolety - zabawki z efektami dźwiękowymi mogą wywołać podrażnienie bądź uszkodzenie elementów ucha. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest wymiana zabawki na mniej hałaśliwą lub przeznaczenie jej do zabawy na zewnątrz domu.
  • Gry komputerowe mogą być denerwujące dla innych osób. Jeśli możesz umieść komputer dziecka w osobnym pomieszczeniu, a nie w salonie czy wspólnym pokoju.
  • Maty i dywaniki pomagają wyciszyć dźwięki powstałe w wyniku rzucania zabawkami np. podczas zabawy klockami.
  • To, w jaki sposób przechowujesz zabawki także wpływa na poziom hałasu. Drewniane i plastikowe pudełka wywołują wiele hałasu, kiedy dzieci szperają w nich w poszukiwaniu zabawki lub gdy wyrzucają ich zawartość na podłogę. Wyłóż je zatem tkaniną bądź filcem. Zabawki mogą być także przechowywane w koszykach lub fabrycznych pudełkach.

Hałaśliwe zabawki, poza oczywistym zagrożenieniem i niedogodnością, pozwalają również dzieciom myśleć, iż zdrowie uszu jest nieistotne. 

Trzeba ostrzegać dzieci przed szkodliwymi skutkami wielokrotnego narażania się na wysoki poziom hałasu w ciągu swojego życia.

Pamiętajmy - uczenie dzieci, jak ważna jest zapobiegawcza ochrona słuchu jest tak samo ważne, jak natychmiastowe reagowanie na obecne wokół źródła hałasu.