Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

5. WARSZAWSKI FESTIWAL KULTURY BEZ BARIER "NIE BÓJ SIĘ CHCIEĆ" 29.09-15.10.2017 02 paź, 2017

W dniach 29.09-15.10, pod hasłem "Nie bój się chcieć" odbywa się 5. Warszawski Festiwal Kultury bez Barier, którego ideą jest zniesienie wszelkich przeszkód uniemożliwiających wielu osobom swobodny dostęp do wydarzeń, miejsc i tekstów kultury.

Tegoroczne hasło Festiwalu NIE BÓJ SIĘ CHCIEĆ odzwierciedla jego założenia - by ci, którzy kulturę tworzą, chcieli ją kierować do jak największej liczby odbiorców, bez względu na ich ograniczenia, a ci, do których ta oferta jest adresowana - nie bali się chcieć z niej korzystać. Kina, teatry, galerie, muzea i wszystkie inne miejsca festiwalowych wydarzeń przygotowały bogatą ofertę artystyczną - odpowiednio dostosowanych pokazów filmowych, spektakli, wystaw, warsztatów.

4 poprzednie edycje wydarzenia (pod nazwą Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier) pokazały, że jest to inicjatywa przyjęta z wielkim zainteresowaniem zarówno instytucji, których z roku na rok przybywa, jak i samych uczestników. W 2013 roku, kiedy miał miejsce pierwszy WTKBB, w 20 instytucjach odbyło się 51 wydarzeń, rok później było ich już 90 w 45 instytucjach. Rok 2015 i 2016 - to kolejne fantastyczne wyniki - ponad 150 wydarzeń w blisko 100 instytucjach - już nie tylko warszawskich, ale także w kilkunastu innych miastach w całej Polsce! W ciągu 4 lat udało się zgromadzić na imprezach, wystawach, spektaklach i warsztatach udostępnianych w ramach WTKBB ponad 5 000 uczestników!

Tegoroczny Festiwal ma wyjątkowego partnera - jest nim Disney Polska. Wspólne, niezwykle satysfakcjonujące działania Fundacji Kultury bez Barier z Disney Polska na rzecz udostępnienia filmów dla dzieci stały się inspiracją do tego, by hasłem przewodnim tegorocznego Festiwalu stał się tytuł najważniejszej piosenki z produkcji Walt Disney Animation Studios "Zwierzogród". Motto 5. WFKBB brzmi więc NIE BÓJ SIĘ CHCIEĆ. Oprócz niezwykle pozytywnego przesłania wpisanego w te słowa, nie bez znaczenia przy wyborze był również fakt, iż "Zwierzogród" jest pierwszą animacją Disneya pokazaną dzieciom niewidomym i głuchym w wersji z audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących i tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Podejmując każdego dnia wysiłki na rzecz równego dla wszystkich dostępu do kultury, Fundacja Kultury Bez Barier stara się nie tylko o zrozumienie ze strony ludzi instytucji kultury czy pełnosprawnej i bogatszej części społeczeństwa. Stara się także aktywizować osoby z niepełnosprawnością czy żyjące w ubóstwie, namawia je do przełamania wewnętrznych barier, do nabrania odwagi i chęci na marzenia.

Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier organizują: Fundacja Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, TR Warszawa i Bemowskie Centrum Kultury. Partnerem Festiwalu jest Disney Polska. Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych objęli Festiwal patronatem honorowym.

Więcej na: www.wfkbb.pl/pl