ZALOGUJ SIĘ REJESTRACJA

Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Ucho i medycyna A A A

Problemy ze słuchem mogą być wywołane różnymi czynnikami: genetycznymi, farmaceutycznymi czy środowiskowymi. Z pewnością negatywnie wpływają one na naszą kondycję psychiczną, samoocenę, sposób funkcjonowania w świecie. Problem ten dotyka ponad 15% populacji, choć połowy tych zachorowań można by uniknąć stosując odpowiednią profilaktykę.

Niestety, do  lekarza idziemy najwcześniej dopiero wtedy, gdy coś nam dolega: czujemy ból lub dyskomfort, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Jednak często gdy pojawiają się już wyraźne symptomy, zmiany w obrębie narządu słuchowego mogą być już nieodwracalne, dlatego tak ważna jest profilaktyka, czyli działania mające na celu zapobieganie chorobom narządu słuchu.

Patologia procesu słyszenia jest związana z trybem życia, jaki prowadzimy oraz niewłaściwą higieną narządu słuchu. System słuchowy jest niezwykle delikatny i wrażliwy, na co współcześnie rzadko kiedy zwracamy uwagę. Nieodpowiednie czyszczenie ucha czy przebywanie w hałasie może sprawić, że słuch zostanie trwale uszkodzony, co prowadzić może nawet do jego utraty. W profilaktyce narządu słuchu bardzo ważne jest utrwalenie właściwych nawyków oraz uwrażliwienie na konieczność przeprowadzania regularnych badań.

Słuch jest niezwykle ważnym narządem. Pozwala nam na odbieranie bodźców akustycznych, przez co lepiej poznajemy otaczający nas świat oraz reagujemy na to, co się w nim dzieje. Ze względu na postępujący oraz nieodwracalny charakter wielu zmian patologicznych w obrębie narządu słuchu, należy dbać o to, aby badania były przeprowadzane regularnie, a zalecenia lekarza bezwzględnie przestrzegane.