Profilaktyka słuchu jest szczególnie istotna podczas niskich temperatur.
Niskie temperatury mogą doprowadzić do powstania bolesnego dzwonienia w uszach, egzostozy, a także do wzmożonej produkcji woszczyny - wszystko to stanowi zagrożenie dla słuchu i w konsekwencji może prowadzić do powstania niedosłuchu.
Zimowe temperatury mogą spowodować nienaturalny wzrost kości w uchu - egzostozę. W ten sposób organizm radzi sobie z niską temperaturą – buduje barierę chroniącą ucho przed zimnem. Z kolei narośle kostne mogą prowadzić do niedosłuchu, a także powodować ciągły ból oraz dzwonienie w uszach.
Niekiedy egzostoza powoduje tak duży ucisk kanału słuchowego, że nadmiar powstającej w uchu woszczyny nie może być swobodnie wyprowadzony. Jest to szczególnie niebezpieczne zimą, kiedy z uwagi na niską temperaturę woszczyna w uchu twardnieje i tym samym mocniej blokuje ucho, tworząc korek woszczynowy. Stan taki może powodować duży ból.
W poważniejszych przypadkach wzrostu kości w uszach konieczne jest leczenie operacyjne polegające na poszerzeniu kanału usznego. Zabieg ten nazywany jest kanałoplastyką.
Osoby, które korzystają z aparatów słuchowych są bardziej narażone na powstawanie korków woszczynowych. Aparat, będący ciałem obcym w uchu, stymuluje produkcję woszczyny, a jej nadmiar może skutkować zatkaniem ucha.
Korek woszczynowy może prowadzić do infekcji, bólów uszu, niedosłuchu i szumów usznych, dlatego nie powinno się go lekceważyć.
Najprostszym sposobem usuwania nadmiaru woskowiny z uszu jest aplikacja preparatów, które zmiękczają woszczynę, natłuszczają przewód słuchowy i ułatwiają usunięcie wydzieliny na zewnątrz. Takie środki można nabyć w każdej aptece i punkcie protetyki słuchu. W poważniejszych stanach konieczne jest płukanie uszu wykonywane przez specjalistę.
Aby zmniejszyć ryzyko egzostozy czy zatkania ucha, należy zawsze pamiętać o osłanianiu uszu przed chłodem. Osoby, które mają tendencję do nadmiernej produkcji woszczyny, mogą profilaktycznie stosować preparaty zmiękczające woskowinę uszną zanim pojawią się objawy niedrożności przewodu słuchowego.
Źródło: www.geers.pl