Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Pilotażowy program aplikacji alarmowej dla osób niesłyszących rozszerza swój zasięg 14 lut, 2018

Na Warmii i Mazurach od roku działa pilotażowy program aplikacji alarmowej dla osób niesłyszących. Dzięki niej także osoby z tego rodzaju niepełnosprawnością mogą same wezwać pomoc.

Aplikacja Deaf Help umożliwia wezwanie pomocy przez numer alarmowy 112. To kolejna szansa na walkę z wykluczeniem głuchych, którzy do tej pory w sytuacji zagrożenia mieli problem z wezwaniem pomocy. Pierwotnie rozwiązaniem miały być sms-y, czyli krótkie wiadomości tekstowe wysyłane z telefonu. W wielu przypadkach nie zdały jednak egzaminu.

Aplikacja Deaf Help już działa. Wystarczy wybrać jeden z 18 obrazków ilustrujących zagrożenie, by wezwać pomoc. Głusi, między innymi z Olsztyna i Iławy, z aplikacji korzystają od ponad roku. Niedawno dołączyło do tej grupy miast Giżycko.

Obecnie na Śląsku trwa pilotażowy program konsolidacji dotychczasowych numerów 997, 998 i 999.

Minister Joachim Brudziński  podał, że w Gorzowie Wlkp. w skali roku 36 osób przyjmuje ok. 600 tys. zgłoszeń; w innych miastach np. Radomiu i Katowicach, liczba zgłoszeń nierzadko przekracza milion.

To jak ważna jest aplikacja, przedstawili aktorzy olsztyńskiej Pantomimy Głuchych. Podczas przedstawienia teatralnego pokazali najmłodszym, w jakich sytuacjach należy wezwać pomoc i jak korzystać z numeru alarmowego 112. Krótki spektakl był także dowodem, że wykorzystując nowe technologie mogą być samodzielni.

Obecnie na Śląsku trwa pilotażowy program konsolidacji dotychczasowych numerów 997, 998 i 999.

Minister Joachim Brudziński  podał, że w Gorzowie Wlkp. w skali roku 36 osób przyjmuje ok. 600 tys. zgłoszeń; w innych miastach np. Radomiu i Katowicach, liczba zgłoszeń nierzadko przekracza milion.

Próśb o pomoc pochodzących z aplikacji dla niesłyszących jest kilkadziesiąt w skali roku. 

Źródło: www.rynekzdrowia.pl