Palenie papierosów ma związek z wyższym ryzykiem utraty słuchu, zwłaszcza w zakresie wysokich częstotliwości - wykazało badanie w grupie ponad 50 tys. osób, które publikuje czasopismo "Nicotine & Tobacco Research".
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że ponad 5 proc. populacji ludzi cierpi z powodu głuchoty lub częściowej utraty słuchu. Upośledza to zdolności komunikacji z innymi, eliminuje z uczestnictwa w życiu społecznym, negatywnie wpływa na jakość życia, u osób starszych przyspiesza rozwój demencji.
Głuchota i upośledzenie słuchu są uważane za czwartą przyczynę niepełnosprawności ludzi.
Naukowcy pod kierunkiem dr. Huanhuan Hu z National Center for Global Health and Medicine w Tokio w Japonii przeanalizowali dane dotyczące ponad 50 tys. pracowników w wieku 20-64 lat, którzy wyjściowo nie mieli problemów ze słuchem. Co roku przechodzili oni kontrolne badania medyczne, w tym badanie słuchu z użyciem techniki o nazwie audionetria tonalna, która mierzy ubytek słuchu dla tonów o różnych częstotliwościach. Stan ich zdrowia śledzono maksymalnie przez osiem lat.
W trakcie badania u ok. 3,5 tys. osób doszło do utraty zdolności słyszenia w zakresie wysokich częstotliwości, a u ok. 1,6 tys. osób do utraty słyszenia w zakresie częstotliwości niskich. Po uwzględnieniu znanych czynników ryzyka upośledzenia słuchu, jak np. ekspozycja na hałas w miejscu pracy, naukowcy wyliczyli, że ryzyko pogorszenia słuchu w zakresie tonów wysokich było wyższe o 60 proc. u osób aktualnie palących papierosy, a w przypadku tonów niskich - o 20 proc.
Ryzyko to wzrastało proporcjonalnie do liczby codziennie wypalanych papierosów. U osób, które rzuciły palenie, prawdopodobieństwo utraty słuchu systematycznie malało i było niższe nawet u tych, którzy zerwali z nałogiem mniej niż 5 lat przez rozpoczęciem badania.
Jak podkreśla główny autor pracy dr Huanhuan Hu, długofalowe i szeroko zakrojone badanie jego zespołu dostarcza twardych dowodów na to, że palenie jest przyczyną utraty słuchu, a działania na rzecz ograniczenia nałogu tytoniowego mogą jej zapobiec lub opóźnić jej rozwój.
Źródło: www.rynekseniora.pl