W dniach 12-13 kwietnia 2018 roku, w Poznaniu zakończył się XXIII Kongres PSPS.
Kongres, który odbył się w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, był połączony z IV Sympozjum - Wyzwania Współczesnej Protetyki .
Rosnące zainteresowanie multispecjalistyczną opieką nad osobami niedosłyszącymi obliguje środowisko związane z nimi do wymiany poglądów, myśli naukowych i doświadczeń. Na Kongresie wyodrębniono zagadnienia związane z nowościami technicznymi w dziedzinie aparatów i implantów słuchowych, zarówno w zakresie kompensacji ubytków słuchu jak i komunikacji bezpośredniej. Kolejny blok zagadnień poświęcono treningowi słuchowemu, tzw. zmęczeniu słuchowemu, szumom usznym, rehabilitacji słuchowej osób niedowidzących i niewidomych oraz szeroko rozumianym tematom powiązanym z audiologią. Wśród poruszanych tematów znalazły się także informacje dotyczące badań przesiewowych słuchu u osób dorosłych, miejsca niewidomych w świecie dźwięków, wpływie najpopularniejszych substancji psychoaktywnych na słuch, wzrok i węch człowieka oraz niezwykle poruszająca i interesująca sesja dotycząca szkoły dla dzieci głuchoniemych i z innymi niepełnosprawnościami im. Saint Jean Baptis w Bertoua w Kamerunie.
Podczas samodzielnych sesji studenci zaprezentowali wyniki działalności kół naukowych oraz przedstawili swoje prace licencjackie i magisterskie.
W trakcie kongresu odbyły się także niezwykle interesujące warsztaty dotyczące m.in. oceny zmysłu równowagi w wykorzystaniem posturografii statycznej i dynamicznej, programowania aparatów słuchowych i procesorów mowy u małych dzieci oraz z praktycznego zastosowania najnowszych systemów wspomagających słyszenie.