Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

XXIII Kongres PSPS 17 kwi, 2018

W dniach 12-13 kwietnia 2018 roku, w Poznaniu zakończył się XXIII Kongres PSPS.

Kongres, który odbył się w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, był połączony z IV  Sympozjum - Wyzwania Współczesnej Protetyki .

Rosnące zainteresowanie multispecjalistyczną opieką nad osobami niedosłyszącymi obliguje środowisko związane z nimi do wymiany poglądów, myśli naukowych i doświadczeń. Na Kongresie wyodrębniono zagadnienia związane z nowościami technicznymi w dziedzinie aparatów i implantów słuchowych, zarówno w zakresie kompensacji ubytków słuchu jak i komunikacji bezpośredniej. Kolejny blok zagadnień poświęcono treningowi słuchowemu, tzw. zmęczeniu słuchowemu, szumom usznym, rehabilitacji słuchowej osób niedowidzących i niewidomych oraz szeroko rozumianym tematom powiązanym z audiologią. Wśród poruszanych tematów  znalazły się także informacje dotyczące badań przesiewowych słuchu u osób dorosłych, miejsca niewidomych w świecie dźwięków, wpływie najpopularniejszych substancji psychoaktywnych na słuch, wzrok i węch człowieka oraz niezwykle poruszająca i interesująca sesja dotycząca szkoły dla dzieci głuchoniemych i z innymi niepełnosprawnościami im. Saint Jean Baptis w Bertoua w Kamerunie.

Podczas samodzielnych sesji studenci  zaprezentowali wyniki działalności kół naukowych oraz przedstawili swoje prace licencjackie i magisterskie.

W trakcie kongresu odbyły się także niezwykle interesujące warsztaty dotyczące m.in. oceny zmysłu równowagi w wykorzystaniem posturografii statycznej i dynamicznej, programowania aparatów słuchowych i procesorów mowy u małych dzieci oraz z praktycznego zastosowania najnowszych systemów wspomagających słyszenie.