Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Wspólnie dla zdrowia - harmonogram konferencji 08 maj, 2018

W poniedziałek, 7 maja,  w siedzibie resortu zdrowia przy ul. Miodowej w Warszawie, odbyła się konferencja prasowa, która miała miejsce  po pierwszym roboczym spotkaniu rady programowej debaty "Wspólnie dla Zdrowia". Zorganizowanie tej ogólnopolskiej, otwartej, mającej potrwać rok debaty o zdrowiu było jedną z pierwszych zapowiedzi ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Najbliższa konferencja odbędzie się 13 czerwca br. w Warszawie, w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA przy ul. Wołoskiej. Spotkanie w MZ miało charakter roboczy i polegało na ustaleniu zadań przygotowujących tę konferencję.

W dniu inauguracji debaty (18 kwietnia br.) ustalono, że pierwsze spotkanie w czerwcu br. ma być zatytułowane "Pacjent i system: zasady działania opieki medycznej". Podczas konferencji 13 czerwca, będzie mowa o prawach i obowiązkach pacjentów czy ogólnych zasadach funkcjonowania ochrony zdrowia (m.in. sposobie finansowania, wartościach systemowych, na które będą "nakładane" konkretne rozwiązania). Dyskusja będzie się także toczyć wokół mierników systemu ochrony zdrowia, które posłużą do wyznaczenia krótkoterminowych celów strategicznych (np. średnia długość życia, liczba hospitalizowanych w "kluczowych chorobach", umieralność). Eksperci mają także omawiać przyszłość opieki koordynowanej w Polsce.

Minister do dyskusji zaprosił pacjentów, pracodawców, lekarzy, pielęgniarki, diagnostów i przedstawicieli innych zawodów medycznych, samorządy, wyższe uczelnie i ekspertów.

W ramach projektu zaplanowano cykl konferencji, które będą się odbywały od czerwca br. do czerwca 2019 r. Podczas spotkań dyskutowane będą zagadnienia przygotowane wcześniej w toku obrad roboczych przez poszczególne zespoły.

Zgodnie z informacjami resortu zdrowia harmonogram kolejnych konferencji będzie następujący:

- wrzesień 2018, Krynica Zdrój - Medycyna, finanse, gospodarka;

- październik 2018, Łódź - Własność, zarządzanie, odpowiedzialność;

- grudzień 2018, Lublin - Kadry w ochronie zdrowia: wyzwania i rozwój;

- luty 2019, Gdańsk - Profilaktyka i zdrowie publiczne: świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta;

- kwiecień 2019, Białystok - Innowacje, technologie, efektywność;

- czerwiec 2019, Warszawa - Społeczny Program Zdrowie 2020+.

Źródło:  www.rynekzdrowia.pl