Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

NFZ obiecuje dodatkowe 450 mln na rehabilitację i 270 mln na wyroby medyczne 13 maj, 2018

7 maja sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała poselski projekt ustawy dedykowany osobom niepełnosprawnym. Projekt stworzony w odpowiedzi na protest rodzin osób zmagających się ze znaczną niepełnosprawnością w sejmie, przyznaje osobom niepełnosprawnym dodatkowe uprawnienia w zakresie korzystania ze świadczeń zdrowotnych i wyrobów medycznych, m.in. aparatów słuchowych.

Fundusz zabezpieczył przychody prawie 1 mld zł na realizacje projektu. Andrzej Jacyna, prezes NFZ  zapowiedział, że ostanie zabezpieczona odpowiednia ilość środków finansowych na realizację projektu. W pierwszym kwartale 2018 r. fundusz ma nadwyżkę w dochodach w wysokości 100 mln zł, co będzie stanowiło pierwszą transzę. Z kalkulacji fundusz wynika, że w celu wypełnienia zobowiązań ustawowych w drugim półroczu 2018  r. należy przeznaczyć na rehabilitację dodatkowe 450 mln zł, zaś na zaopatrzenie w wyroby medyczny 270 mln zł.

- Planowane zwiększenie wydatków na rehabilitację skutkuje 30 procentowym wzrostem nakładów na tego typu świadczenia. Planowaną zmianę możemy uznawać za przełom - mówi Andrzej Jacyna podczas posiedzenia komisji. - Mamy również zaplanowane fundusze na projekty związane z realizacją postulatów Porozumienia Rezydentów oraz podniesienie wycen świadczeń, które pokryją koszty związane z podniesieniem dochodów w porozumieniach medycznych - mówił prezes NFZ.

 - Mamy do czynienia z sytuacją ograniczania umów dla prywatnych świadczeniodawców. Chcemy, aby prywatne podmioty medyczne wyciągnęły ręce po 450 mln zł. Planujemy również ogłoszenie konkursów uzupełniających. W wielu miejscach stykamy się z problemem braku dostępu do świadczeń - dowiadujemy się z dalszej wypowiedzi prezesa o planach Funduszu.

Źródło: www.politykazdrowotna.com