Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Niebezpieczne fajerwerki 30 cze, 2014

Mimo, że pokaz fajerwerków jest zapierającym dech w piersiach widowiskiem, to ciśnienie jakie powodują może prowadzić do uszkodzenia słuchu.

Dźwięk, jaki wytwarza się podczas odpalenia sztucznych ogni, sięga rzędu 150-175 dB. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca dopuszczalną normę jednorazowego ciśnienia akustycznego dla dorosłego człowieka w wysokości 140 dB.  Dla dzieci natomiast poziom ten wynosi 120 dB. Niemowlęta generalnie doświadczają wyższego ciśnienia akustycznego i z tego powodu nie powinny w ogóle być narażone na fajerwerki.

Ekspozycja na dźwięki takie jak te pochodzące z fajerwerków może prowadzić do czasowej bądź trwałej utraty słuchu.

By zminimalizować ryzyko utraty słuchu na skutek odpalenia sztucznych ogni audiolog Nathan Williams z Ear nose and throat Institute w Boys Town w Stanach Zjednoczonych zaleca dwa środki ostrożności.

Po pierwsze - zachowaj dystans od źródła dźwięku. Im dalej znajdujemy się od miejsca eksplozji, tym poziom decybeli jest niższy, a co za tym idzie, będzie miał również mniejszy wpływ na nasz słuch. Jeśli zatem fajerwerki emitują hałas rzędu 170 dB to w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa dorośli winni znajdować się od nich w odległości 15-20 m, natomiast dzieci już 50-60.

Po drugie - używaj odpowiednich ochraniaczy, takich jak słuchawki czy zatyczki, celem ograniczenia ekspozycji na hałas.  

Jeśli podejrzewasz, że twój słuch mógł ucierpieć z powodu ekspozycji na sztuczne ognie, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub specjalistą.

Źródło: www.hear-it.org