Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Badanie słuchu - jak przygotować się do wizyty u audiologa 23 lip, 2018

Dla wielu osób, zwłaszcza starszych i pracujących w hałaśliwym środowisku, regularne badania audiologiczne są koniecznością.

Badania audiologiczne nie są obowiązkowe, dlatego  trzeba poprosić o skierowanie swojego lekarza rodzinnego. Pełne badanie słuchu, połączone z konsultacją i poradami w dobrej poradni trwa około trzech lub czterech godzin.

Audiolog przeprowadzi z Tobą wywiad dotyczący stylu życia i pewnych specyficznych okoliczności, w których możesz mieć problem ze słyszeniem.  Musisz wiedzieć w jakich sytuacjach najczęściej masz problemy ze słuchem, czy zaburzeniom towarzyszą jeszcze jakieś symptomy, na przykład szumy uszne albo ból? Czy któreś ucho jest "gorsze"? Czy kiedyś pracowałeś w środowisku skażonym hałasem, nawet jeśli teraz tego nie robisz?

Pamiętaj - badanie słuchu nie boli! Na początku audiolog obejrzy Twoje uszy z zewnątrz i wewnątrz. Może też poprosić Cię o pomoc w badaniu, na przykład zatykanie nosa i jednoczesne wydmuchiwanie powietrza. Później zostaniesz zaproszony do specjalnej kabiny akustycznej i poproszony o założenie słuchawek. Przyklejane są także do czoła specjalne przewody, które służą między innymi zbadaniu aktywności synaps, co ułatwia precyzyjne zdiagnozowanie źródła zaburzeń słyszenia, zwłaszcza  takich jak szumy uszne. Twoim zadaniem będzie przede wszystkim reagowanie na to, co słyszysz przez słuchawki, i odpowiadanie na pytania audiologa.

Od wyniku badań i wywiadu zależeć będzie wybór kierunku, w jakim ma pójść leczenie słuchu pacjenta, oraz dobór technologii leczenia, takiej jak odpowiedni aparat słuchowy. W przypadku zdiagnozowania szumu usznego, w niektórych klinikach  pacjentowi udziela porad także dietetyk - często skuteczność terapii w znacznej mierze zależy w równej mierze od terapii medycznej i od zmiany trybu życia i diety pacjenta.

Ze statystyk wynika, że mniej więcej połowa Polaków nie postępuje zgodnie z zaleceniami lekarzy - nie przestrzegają nawet tych, które dotyczą przyjmowania leków! Bądź w tej rozsądniejszej połowie i naprawdę zastosuj się do wskazówek swojego audiologa oraz skrupulatnie przestrzegaj zaleceń terapeutycznych. Tylko to pozwoli Ci zobaczyć - a właściwie: usłyszeć - poprawę już w stosunkowo krótkim czasie!

Źródło: www.twojezdrowie.rmf24.pl