Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Nowy projekt rozporządzenia w sprawie badań lekarskich dla niesłyszących kierowców 27 wrz, 2018

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia "w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców". Jego wydanie wynika z konieczności dostosowania przepisów wykonawczych do zmian, które wprowadziła kwietniowa nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami. Zgodnie nią całkowity albo częściowy ubytek słuchu nie jest przeciwwskazaniem zdrowotnym do uzyskania uprawnienia do kierowania pojazdami ani przesłanką jego cofnięcia, z wyjątkiem określonych przypadków.

Wyjątki te dotyczą: uzyskania prawa jazdy kategorii D1 lub D; uzyskania prawa jazdy kategorii C1 lub C przez osobę, która nie posiada prawa jazdy kategorii B albo posiada je przez okres krótszy niż dwa lata oraz cofnięcia uprawnień w zakresie prawa jazdy kategorii C lub C1 osobie, która w wyniku nagłego zdarzenia utraciła słuch w stopniu uniemożliwiającym jej rozumienie mowy z odległości jednego metra, w tym przy zastosowaniu aparatów słuchowych lub implantów słuchowych - przez okres roku od tego zdarzenia.

W załączniku do projektu zawarto "Szczegółowe warunki badania lekarskiego w zakresie narządu słuchu" dostosowujące przepisy do zmian ustawowych.

W projekcie, w porównaniu z obowiązującym rozporządzeniem, zapisano 30-dniowy termin, w jakim należy przeprowadzić ponowne badanie lekarskie w przypadku, gdy osoba badana lub podmiot kierujący na badania, nie zgadza się z treścią orzeczenia. Dotychczas przepisy określały jedynie termin zgłoszenia się na pierwsze badanie. Jednostka, do której wpłynął wniosek o ponowne badanie, będzie zobowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której dotyczy kwestionowane orzeczenie lekarskie oraz przesłać kopię tego orzeczenia.

"Zmiana jest pożądana i ma na celu uniknięcie umyślnego niestawiania się na badania lekarskie przede wszystkim przez osobę, która kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu albo istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia tej osoby" - wskazano w uzasadnieniu.

W załączniku do rozporządzenia określającego "szczegółowe warunki badania lekarskiego w zakresie narządu wzroku" w kolumnie "pole widzenia" wyraz "obuoczne" zastąpiono wyrazem "poziome". Dotychczasowe uregulowanie budziło, jak wskazano w uzasadnieniu, wątpliwości interpretacyjne.

W projekcie wprowadzono przepis przejściowy dotyczący postępowań w sprawie wydania orzeczenia lekarskiego. Badania lekarskie rozpoczęte i niezakończone będą przeprowadzane na podstawie przepisów nowych, jako korzystniejszych dla osoby badanej.

Źródło:  www.rynekzdrowia.pl