Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Czy dieta ma wpływ na słuch? 05 lis, 2018

Nasz organizm funkcjonuje dobrze, jeśli dbamy o to, co do niego wkładamy, czyli jak się odżywiamy. Jeśli traktujemy organizm jak śmietnik i nie przejmujemy się dietą, prędzej czy później organizm zaczyna szwankować. Zwykle jest to proces wieloletni, zatem znalezienie bezpośredniej przyczyny może być karkołomne. Od wielu lat jednak świadomość wagi dobrej diety wzrasta, jednak jak jeść, aby nasz słuch był nam wdzięczny?

Świeże warzywa i owoce są źródłem witamin i minerałów, które są naturalnymi przeciwutleniaczami. Szczególnie surowe warzywa i owoce chronią nasz słuch przed naturalnym procesem starzenia, a więc warto postawić na surówki i surowe przekąski z warzyw. Ponadto należy unikać produktów wysoko przetworzonych i tłuszczy, które zapychają naczynia krwionośne. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje również na tłuszcze i mięso jako produkty bezpośrednio przyczyniające się do zachorowań na choroby cywilizacyjne, mające bezpośredni związek z upośledzeniem działania zmysłów.

Cukier, któremu coraz częściej naturalnie przypisujemy najgorsze cechy (słusznie!), również może zaszkodzić naszemu słuchowi. Codzienna porcja słodkości podwyższa poziom glukozy we krwi i uszkadza naczynia krwionośne - także w uchu. Niedosłuch często spotykany jest u cukrzyków. Możemy wspomagać się suplementami (przede wszystkim witaminą E, C ale także kwasem foliowym), jednak przede wszystkim należy zadbać o duże urozmaicenie jadłospisu zdrowymi składnikami. Poza dietą istotna jest oczywiście aktywność fizyczna i unikanie używek.

Utrzymanie zdrowej diety dla wielu osób graniczy z cudem, ponadto nie jest to jedyny czynnik wpływający na problemy ze słuchem. Bywa, że zaczynamy odczuwać wyraźny dyskomfort wynikający z pogorszenia słyszenia. Wówczas warto wybrać się na badanie słuchu, aby określić stopień uszkodzenia i spróbować zaradzić sprawie możliwie wcześnie. Salony Amplifon w całym kraju proponują bezpłatne badanie słuchu, które nie jest zobowiązujące, a może stać się pierwszym krokiem do lepszego słyszenia świata. Wizytę można umówić składając formularz online.

www.amplifon.com