Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Nie lecz słuchu na bazarze! 20 lis, 2018

Artykuł autorstwa Pani Lidii Chmielewskiej - Pahlen i Pani Haliny Paliwody udostępniony w ramach współpracy z kampanią "Usłyszeć świat" przez Partnera kampanii firmę A Aparaty Słuchowe s.c. w Poznaniu, ul. Poznańska 18a/1, tel. 61 221 01 51, 733 378 999.

 

Polskę w ostatnich latach zalewa fala urządzeń, które z pozoru wyglądają jak aparaty słuchowe, a które można kupić w Internecie, na bazarze lub zamówić wysyłkowo z reklamy w gazecie. Osoby z niedosłuchem skuszone bardzo niską ceną produktu i super promocją często je kupują i niestety zaczynają używać.

- Te urządzenia z prawdziwym aparatem słuchowym nie mają nic wspólnego - mówi Lidia Chmielewska-Pahlen z Gabinetów Specjalistycznych Amed w Poznaniu. - Dlaczego? Ponieważ w przeciwieństwie do prawdziwych aparatów słuchowych zamiast pomagać mogą szkodzić, pogłębiając wadę słuchu - tłumaczy ekspertka. W Polsce pojawiło się bardzo dużo takich urządzeń. Budową i zastosowaniem przypominają aparaty słuchowe, ale nimi nie są! Nie występują pod żadną konkretną marką. Tak naprawdę to wzmacniacze słuchu, zawieszane za uchem, wkładane do ucha, w żaden sposób niekorygujące naszej wady słuchu. Urządzenia te nie podlegają żadnym regulacjom prawnym. Nawet odtwarzacze muzyczne powszechnie stosowane (tj. urządzenia mp3, mp4, odtwarzacze CD itp. ) objęte są wymogami bezpieczeństwa, zapisanymi w Dyrektywie 2001/95/EC. W dokumencie tym możemy znaleźć informacje m.in. dotyczące wymogów bezpieczeństwa związanych z maksymalnym poziomem natężenia dźwięku, który dociera do naszych uszu oraz maksymalnym czasem, którego nie powinniśmy przekraczać, by nie narażać się na uszkodzenia słuchu. Np. przy użytkowaniu odtwarzaczy muzycznych maksymalny czas słuchania to ok. 40 godzin tygodniowo, ale dla poziomu dźwięku nieprzekraczającego 80 dB (A). W momencie przekroczenia dozwolonej bezpiecznej głośności dźwięku na odtwarzaczu muzycznym powinien pojawić się komunikat ostrzegawczy.

Niebezpieczne wzmacniacze słuchu

Analiza kilku wzmacniaczy słuchu przedstawiona przez ECAT (European Committee for Audiology and Technology) pokazała przekroczenie bezpiecznego poziomu głośności dźwięku wychodzącego ze wzmacniacza słuchu nawet o 50% w stosunku do norm przyjętych dla odtwarzaczy muzycznych. Bez żadnej kontroli do naszego ucha mogą docierać dźwięki, których poziom sięga (według standardu pomiaru ANSI S3.22) nawet do 136.1 dB SPL! Poziom takiego dźwięku jest porównywalny z hałasem, który generuje startujący samolot. Przy użyciu wzmacniacza słuchu taki głośny dźwięk może docierać do naszych uszu bez żadnego ostrzeżenia. A częste narażanie się na taki hałas stanowi zagrożenie dla słuchu i może powodować trwały, głęboki niedosłuch. Eksperci przestrzegają, że to dla słuchu bardzo niebezpieczne. - Czy kiedy dostajecie Państwo gorączkę, kupujecie na bazarze aspirynę? Czy jeśli skręcicie nogę, udajecie się do składu drewna po deskę, aby ją unieruchomić? Oczywiście, że nie. Jeśli macie gorączkę, idziecie do lekarza rodzinnego. Ze skręconą nogą lądujecie w pogotowiu u ortopedy. W razie kłopotów ze słuchem należy udać się do protetyka słuchu lub laryngologa i sięgnąć po prawdziwy aparat - mówi Halina Paliwoda z Gabinetów Specjalistycznych Amed w Poznaniu.

Po czym poznać prawdziwy aparat

Słuch umożliwia nam percepcję i rozumienie otaczającego nas świata. Sprawia, że możemy aktywnie uczestniczyć w życiu z innymi osobami - słyszenie i rozumienie są nierozłączne w procesie komunikacji. Gdy nasz słuch się pogarsza, spada również nasza jakość życia, dlatego ważne jest utrzymanie sprawności zmysłu słuchu nawet w przypadku, gdy nasze zdolności zanikają wraz z wiekiem. Czasami niezbędny staje się więc aparat słuchowy. Jak poznać ten prawdziwy? - Prawdziwy aparat słuchowy to urządzenie medyczne, które musi spełniać wiele standardów, a jego producent posiadać certyfikat jakości ISO 13485 - wyjaśnia Halina Paliwoda. Norma ISO 13485 (International Organization for Standardization - Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna) ma na celu utrzymanie wysokiej jakości produktu, eliminację ryzyka zagrożenia zdrowia w trakcie użytkowania aparatu oraz sprostanie wymogom prawnym i oczekiwaniom pacjenta. Ponieważ nasze ucho jest unikalne jak odcisk palca, a narząd słuchu to niezwykle skomplikowany i bardzo wrażliwy zmysł, to żeby sprostać tym oczekiwaniom nie wystarczy tylko zakupić aparat słuchowy, ale trzeba go przede wszystkim indywidualnie dopasować.

Od badania do diagnozy

Najpierw osoba, która odczuwa niedosłuch, powinna udać się do gabinetu, w którym pracuje protetyk słuchu, laryngolog lub audiolog w celu przeprowadzania badania słuchu. Po zdiagnozowaniu słuchu i stwierdzeniu braku możliwości leczenia na drodze farmakologicznej lub operacyjnej protetyk słuchu zaproponuje odpowiedni aparat słuchowy. To, jaki aparat będzie wybrany, zależy od wielkości ubytku słuchu oraz od stylu życia pacjenta. Dzisiejsze aparaty słuchowe to prawdziwe technologiczne cuda wyposażone w mnóstwo dodatkowych funkcji, które pozwalają jeszcze efektywniej z nich skorzystać. Dobry protetyk słuchu doradzi zatem, jaki aparat wybrać i wskaże ten właściwy, biorąc pod uwagę indywidualne preferencje i potrzeby pacjenta oraz zwracając uwagę na stan słuchu pacjenta pod względem słyszenia i rozumienia mowy. Nieodzownym elementem procesu dopasowania jest także zbadanie zysku z dopasowanego aparatu, czyli wykazanie, że aparat słuchowy rzeczywiście pomaga osobie niedosłyszącej. Podsumowując - nie ryzykujmy własnym zdrowiem kupując wzmacniacze słuchu z nieznanych źródeł! Zanim zdecydujemy się na zakup aparatu słuchowego, nie bójmy się pytać i rozmawiać o naszych wątpliwościach. Wybierajmy świadomie, bo zdrowie ma największą wartość!

mgr Lidia Chmielewska-Pahlen
dyplomowany protetyk słuchu
15-letnie doświadczenie zawodowe
mgr Halina Paliwoda
dyplomowany protetyk słuchu
18-letnie doświadczenie zawodowe

Porównanie aparatu słuchowego ze wzmacniaczem słuchu
 

APARAT SŁUCHOWY

WZMACNIACZ SŁUCHU

wyrób medyczny dla osób niedosłyszących

urządzenie elektroniczne

indywidualnie wykonany na zamówienie

na podstawie formy z ucha;

dopasowany do niedosłuchu

brak

koryguje wadę słuchu

nie koryguje  wady słuchu,

Parametry techniczne:

  • maksymalny poziom wyjściowy bezpieczny
  • wzmocnienie dobierane indywidualnie do ubytku słuchu

Parametry techniczne:

  • maksymalny poziom wyjściowy niebezpieczny nawet 136 dB (startujący samolot)
  • wzmocnienie dla wszystkich jednakowe

certyfikat jakości producenta ISO 13485

nieznany producent

podlega regulacjom prawnym

brak

zarejestrowany jako produkt medyczny w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL)

brak

możliwość dofinansowania NFZ, PFRON

brak

trening słuchu, czyli noszenie minimum 8 godzin dziennie powoduje, że wada słuchu się nie pogłębia

noszenie już kilku godzin dziennie może prowadzić do pogłębienia się wady słuchu i tworzenia urazu akustycznego

kilkuletnia gwarancja od producenta

brak

opieka protetyka słuchu

brak

bezpłatne kontrolne badania słuchu

brak

poprawa komfortu życia

brak komfortu noszenia