Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Dlaczego nie słyszę? 03 gru, 2018

Przyczyn problemów ze słuchem jest wiele, jednak często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo zagrożeń czyha na nasz zmysł słuchu każdego dnia.

Wiele leków, które przyjmujemy, może uszkodzić narząd słuchu. Tak jest na przykład w przypadku antybiotyku, gentamycyny, który uszkadza komórki ucha wewnętrznego. Pacjenci leczeni za pomocą chemioterapii również zmagają się z podobnym ubocznym skutkiem leczenia, tak samo jak zażywający sterydy czy leki moczopędne. Bezpośrednim zagrożeniem dla słuchu są również przebyte zapalenia górnych dróg oddechowych, ucha wewnętrznego oraz zatok obocznych nosa. Niedosłuch należy również do grupy powikłań po powszechnych chorobach, na przykład po opryszczce, ospie czy śwince, zapaleniu opon mózgowych.

Bywa, że wada słuchu jest wrodzona, wówczas jedynym ratunkiem jest operacja, która, przeprowadzona odpowiednio wcześnie, może znacząco ułatwić funkcjonowanie pacjentowi.

Rzecz jasna wielu zagrożeń nie możemy uniknąć, jednak podobnie jak w przypadku innych chorób, zaleca się przede wszystkim ogólną higienę oraz szczególną dbałość o uszy i nie narażanie górnych dróg oddechowych na przeziębienia i zarazki. Warto się szczepić i unikać wychłodzenia organizmu, a także dbać o zdrową i zbilansowaną dietę.

Jeśli zauważymy problem ze słuchem, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Być może to tylko korek z woskowiny, co zresztą jest częstą przypadłością, ale warto dokładniej zbadać słuch. Bezpłatne badania wykonuje wiele salonów w Polsce, w tym Amplifon, gdzie diagnostyka jest bezbolesna i profesjonalna. W przypadku pytań lub wątpliwości warto skontaktować się z infolinią, gdzie konsultanci odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące problemów ze słuchem. Wizytę można umówić składając formularz online.

www.amplifon.com