Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Osoby z gorszym słuchem bardziej narażone na depresję 04 sty, 2019

Im większy ubytek słuchu u osób w starszym wieku, tym wyższe ryzyko objawów depresji - informuje pismo "JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery".

Badania przeprowadzili naukowcy z Columbia University Irving Medical Center, analizując dane 5239 osób w wieku powyżej 50 lat zaangażowanych w Hispanic Community Health Study. U każdego uczestnika wykonano badanie audiometryczne (pozwalające ocenić obiektywnie słuch) oraz testy mające wykryć depresję.

Jak się okazało, starsze osoby ze związanym z wiekiem z ubytkiem słuchu miały więcej objawów depresji, przy czym objawy te pojawiały się tym częściej, im większy był ubytek słuchu. Przy łagodnym ubytku kliniczne objawy depresji pojawiały się niemal dwa razy częściej, niż u dobrze słyszących, natomiast przy poważnym - ponad cztery razy częściej.

- Większość osób w wieku powyżej 70 lat ma co najmniej łagodny ubytek słuchu, jednak stosunkowo niewiele zdiagnozowano, a tym bardziej nie są leczone z tego powodu - powiedział główny autor Justin S. Golub. Jego zdaniem leczenie ubytku słuchu może pomóc w walce z depresją. Zwłaszcza, że zarówno wykrycie ubytku, jak i dobranie odpowiedniego aparatu słuchowego czy inne metody leczenia nie są zwykle trudnym zadaniem.

Związany z wiekiem ubytek słuchu należy do najczęstszych przewlekłych dolegliwości wieku podeszłego. Wiadomo, że może sprzyjać innym problemom zdrowotnym, na przykład zaburzeniom poznawczym czy demencji.

Ponieważ badanie dotyczyło sytuacji w danym momencie, nie można udowodnić, że ubytek słuchu powoduje objawy depresji. - Musiałoby to zostać wykazane w prospektywnym, randomizowanym badaniu - zaznaczył Golub. - Ale zrozumiałe jest, w jaki sposób ubytek słuchu może przyczyniać się do objawów depresyjnych. Osoby z ubytkiem słuchu mają problemy z komunikacją i stają się bardziej odizolowane społecznie, a izolacja społeczna może prowadzić do depresji.

Chociaż badania skupiały się na Latynosach, zdaniem autorów można je odnieść do wszystkich osób ze związanym z wiekiem ubytkiem słuchu. - Ogólnie rzecz biorąc, starsze osoby powinny poddać się badaniu słuchu i rozważyć leczenie, jeżeli jest to uzasadnione - podkreślił Golub.

Źródło: www.rynekaptek.pl