Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Szukaj gabinetu protetycznego z certyfikatem PSPS 19 mar, 2019

W ramach kampanii społecznej "Usłyszeć świat - usłysz wszystkie odcienie dźwięków", Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu uruchomiło w  2018 r. program "Bezpieczny pacjent". Dzięki niemu pacjenci z niedosłuchem mogą szybko i w prosty sposób zlokalizować akredytowany gabinet protetyczny, czyli taki, w którym protetyk pomoże im dobrać optymalny aparat słuchowy i zapozna ich z zasadami funkcjonowania systemu wsparcia osób niedosłyszących w Polsce.

Kluczowym elementem programu "Bezpieczny pacjent" jest nowoczesna wyszukiwarka akredytowanych przez Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu (PSPS) gabinetów protetycznych, umożliwiająca szybkie i łatwe znalezienie certyfikowanego gabinetu protetycznego najbliżej miejsca zamieszkania. Wystarczy wprowadzić do niej kod pocztowy lub nazwę miejscowości, by po chwili wyświetliły się dane teleadresowe najbliższych, akredytowanych przez PSPS gabinetów protetycznych. Każdorazowe wyświetlenie listy najbliższych gabinetów odbywa się losowo. Wyszukiwarka jest dostępna pod adresem: https://slyszymy.pl/pl/wyszukiwarka.

- Z jednej strony powstała rzetelna baza akredytowanych, spełniających wszystkie wymogi PSPS gabinetów, z drugiej jest to ukłon w stronę pacjentów, którzy łatwo, szybko i bezpiecznie będą mogli znaleźć odpowiednio wyposażony gabinet i protetyka, który przeprowadzi badanie słuchu oraz dobierze optymalny aparat słuchowy.(…) - mówi Agnieszka Gruszczyńska-Łozowska, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu.

Warunkiem zgłoszenia gabinetu do programu "Bezpieczny pacjent" jest ważna umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia, co oznacza, że gabinet spełnia wszystkie kryteria umożliwiające mu zawarcie takiej umowy. Poza tym musi spełniać jeszcze jeden warunek - jest nim wdrożenie standardu zaopatrzenia w zakresie protezowania słuchu osób powyżej 4. roku życia, który został zatwierdzony w 2012 roku przez PSPS oraz ówczesnego konsultanta krajowego w dziedzinie audiologii i foniatrii. Każdy gabinet, który pozytywnie przeszedł akredytację PSPS, otrzymuje stosowny certyfikat oraz naklejkę na drzwi, ułatwiającą pacjentom jego identyfikację.

Wyszukiwarka z pozytywną oceną użytkowników "Informacja o inauguracji programu "Bezpieczny pacjent" to dla nas dobra wiadomość, a jeszcze lepsza dla osób, które dopiero szukają pomocy. Jest to ciekawe i bardzo pomocne narzędzie dla osób korzystających z usług protetyka słuchu. To bardzo ważne, abyśmy trafiali do profesjonalnego gabinetu protetycznego, gdzie zostanie nam dostosowany optymalny do indywidualnych potrzeb aparat. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci" - mówi Aleksandra Włodarska vel Głowacka z Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym ECHO. Fundacja, którą reprezentuje, ma nadzieję, że program spełni jej oczekiwania i sprawi, że dotarcie do odpowiednio wykwalifikowanych protetyków i wyposażonych w nowoczesny sprzęt gabinetów będzie dużo łatwiejsze, szczególnie dla osób z mniejszych miejscowości, gdzie placówki oferujące tego typu usługi są bardzo rozproszone, a pokusa skorzystania z najbliższej, niekoniecznie sprawdzonej, bardzo duża. Wyszukiwarkę sprawdziło już wiele osób związanych z fundacją, w tym przede wszystkim rodzice i opiekunowie jej podopiecznych. Według nich najmocniejszymi stronami tego narzędzia jest to, że:

  • dokładnie wyszukuje najbliższe gabinety protetyczne dla podanego adresu;
  •  bazuje na mapach Google i precyzyjnie lokalizuje konkretny punkt na mapie;
  •  klikając na znacznik, można uzyskać szczegółowe dane kontaktowe;
  •  dodatkowa lista gabinetów z adresem, zamieszczona poniżej mapy, ułatwia użytkownikowi wybór najbliższego gabinetu.

Program "Bezpieczny pacjent" realizowany jest w ramach kampanii społecznej "Usłyszeć świat - usłysz wszystkie odcienie dźwięków", która jest kontynuacją działań skierowanych na uświadomienie społeczeństwu nieodwracalnych skutków bagatelizowania problemu niedosłuchu. Kampania jest realizowana przez Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu, działające m.in. na rzecz współpracy z pacjentami oraz edukowania ich w zakresie ochrony i leczenia wad słuchu. "Nasze wieloletnie doświadczenia udowodniły, że dostarczenie rzetelnej wiedzy oraz tworzenie akcji informacyjnych stanowi ogromne wsparcie dla pacjentów z tym schorzeniem oraz ich bliskich. Dlatego planujemy nie tylko kontynuować nasze działania, ale także rozszerzać ich zasięg" - zapowiada Agnieszka Gruszczyńska-Łozowska.

Działalność Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu skupia się między innymi na budowaniu świadomości opinii publicznej i decydentów w zakresie:

  • zmian cywilizacyjnych i demograficznych oraz ich wpływu na rosnące ryzyko niedosłuchu;
  •  szans i zagrożeń związanych ze zmianą regulacji zaopatrzenia osób niedosłyszących w aparaty słuchowe;
  •  optymalizacji publicznych środków przeznaczonych na pomoc skierowaną do osób z niedosłuchem.

Wszystkie szczegóły dotyczące zarówno uruchomionego właśnie programu "Bezpieczny pacjent", jak i pozostałych działań prowadzonych w ramach kampanii "Usłyszeć świat - usłysz wszystkie odcienie dźwięków" można znaleźć na stronie www.slyszymy.pl.

Więcej w artykule Mai Marklowskiej-Dzierżak >>>