Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Utrata słuchu może wpływać na osobowość seniorów 04 cze, 2014

W Szwecji odkryto, że utrata słuchu ma ogromny wpływ na osobowość i życie społeczne seniorów.

Powszechnie wiadomo, że z wiekiem ludzie stają się mniej aktywni i rzadziej wychodzą z domu. Odkryto, że ta zmiana osobowości jest dodatkowo wzmacniana przez utratę słuchu. Zdaniem naukowców rozwiązaniem tej sytuacji jest uznanie tego problemu i podjęcie odpowiedniego leczenia.

W badaniach przeprowadzonych przez szwedzkich naukowców 400 seniorów między 80. a 89. rokiem życia było regularnie badanych przez okres 6 lat. Co dwa lata sprawdzano ich pod kątem zmian fizycznych i psychicznych, a także aspektów osobowościowych, takich jak ekstrawersji czy stabilności emocjonalnej.

Naukowcy odkryli, że jeśli nawet w przeciągu tych sześciu lat stabilność emocjonalna badanych pozostała taka sama, seniorzy stali się mniej towarzyscy. Zaskakujące, że naukowcy nie byli w stanie połączyć zmiany w osobowości z utratą zdolności fizycznych i poznawczych lub z trudnościami w znalezieniu form aktywności w starszym wieku.

Jedynym czynnikiem, który naukowcy mogli połączyć z obniżonym poziomem ekstrawersji była utrata słuchu. Ich zdaniem, taki wynik wyraźnie potwierdza, że utrata słuchu jest bezpośrednio związana z obniżeniem jakości życia. Ponadto, badanie rzuca światło na rozwój osobowości w późniejszym życiu.

Badania podkreślają istotę profilaktyki i leczenia utraty słuchu wśród seniorów.

Wcześniejsze badania pokazały, że aktywni seniorzy są bardziej zadowoleni z życia. Choć naukowcy nie mają twardych dowodów na zbieżność relacji, to ich odkrycia sugerują, ze możliwy jest wpływ nieleczonej utraty słuchu na obniżenie jakości życia.

Źródło: www.hear-it.org