Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Hackathon+ dla Głuchych 27 gru, 2019

Opaska, która wibracjami alarmuje osobę niesłyszącą o niebezpieczeństwie, aplikacja sygnalizująca osobom niewidomym przeszkody na drodze oraz system przekształcający dźwięk na napisy, co umożliwia odbiór mediów osobom głuchym - to rozwiązania, które zyskały największe uznanie w oczach jurorów podczas drugiej edycji Hackathonu+.

Hackathon+ to organizowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju maraton projektowania, który odbył się w dniach 23-24 listopada 2019 r.na Stadionie Narodowym w Warszawie.

"Pierwszą nagrodę w wysokości 20 tys. zł zdobyli jednak programiści z krakowskiego zespołu hakje, którzy wpadli na pomysł, jak uczynić media dostępnymi dla osób niesłyszących.

- Nasza aplikacja Media+ dociera do dostępnych w internecie streamów. Jest to dźwięk pozbawiony szumów, który aplikacja przekształca na napisy, dokonując tzw. transkrypcji - tłumaczył Alexander Myronov, jeden z twórców zwycięskiego projektu. - Media+ możemy z powodzeniem stosować na wykładach czy w pubie, chcąc obejrzeć mecz ze znajomymi. Zapewnia dużo lepszą jakość transkrypcji, niż rozwiązania dotychczas dostępne na rynku.

Tegoroczny Hackathon+ obfitował w rozwiązania adresowane do osób, które mają problem ze słuchem. Programiści z zespołu Fabryka Dobra wywalczyli drugie miejsce projektując aplikację, która mierzy poziom hałasu i ostrzega osobę niesłyszącą, że w jej pobliżu dzieje się coś niepokojącego. Jest to możliwe dzięki umieszczonej na ręce specjalnej opasce, która wibruje, gdy w budynku uruchamia się alarm.

- Na pomysł tej aplikacji wpadliśmy, kiedy na stronie Hackathonu obejrzeliśmy filmik przedstawiający osobę niesłyszącą, która śpi i nie reaguje na alarm. Doszliśmy do wniosku, że takie osoby muszą być bardziej bezpieczne i powinny dostać jakiś bardziej czytelny sygnał niż mrugające czerwone światełko - tłumaczyli twórcy aplikacji.

Twórcy zwycięskich aplikacji otrzymali także nagrody partnerów konkursu - firm Google, Orange i Nokia. Czwarte wyróżnienie, ufundowane przez Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych, przypadło zespołowi o nazwie Uczta do Kwadratu."

Źródło: www.niepelnosprawni.pl