Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Udało się zregenerować komórki w uchu myszy 07 sty, 2020

Naukowcom z Massachusetts Eye and Ear Infirmary, podczas pracy z myszami, udało się uzyskać podział komórek rzęsatych, które odpowiadają za odbiór wrażeń słuchowych. To krok w kierunku leczenia wciąż dziś nieodwracalnych ubytków słuchu.

U dorosłych myszy, podobnie jak u ludzi, reagujące na dźwięk komórki rzęsate (zwane też włoskowatymi, rzęskowymi lub słuchowymi) nie odnawiają się, co oznacza, że kiedy ulegną uszkodzeniu, to ich ubytek jest trwały  i nieodwracalny.

Komórkom szkodzi m.in. hałas, dodatkowo ulegają zniszczeniu wraz z wiekiem.

"To pierwsza praca, która pokazuje, że przez przeprogramowanie dorosłych komórek ucha środkowego ssaków, można je skłonić do podziałów i przemiany w komórki rzęsate, niezbędne do słyszenia" - podkreśla dr Zheng-Yi Chen, autor publikacji, która ukazała się na łamach pisma "Nature Communications".

"Odkrycie to, dotyczące odnowienia podziałów i tworzenia się komórek rzęsatych w całkowicie dojrzałym uchu środkowym, kładzie fundamenty pod praktyczne zastosowanie przeprogramowywania komórek i tworzenia komórek włoskowatych" - dodaje badacz.

Zespół z Massachusetts osiągnął swój sukces, aktywując dwa molekularne sygnały w komórkach. Oprócz tego, że zaczęły powstawać nowe komórki, to niektóre z nich miały cechy komórek słuchowych - zamieniały bodźce mechaniczne na elektryczne i łączyły się z neuronami.

"Nasza praca pokazała, że przeprogramowanie można uzyskać przez reaktywację genów aktywnych na wcześniejszych etapach rozwoju ucha środkowego. W ten sposób ukształtowane ucho nabrało cech ucha nowo narodzonej myszy, co umożliwiło mu regenerację" - wyjaśnia dr Chen.

"Najważniejszą częścią tego badania jest to, że w dojrzałym uchu ssaka nadal istnieje możliwość podziałów komórek i ich odnawiania się. Komórki trzeba odpowiednio przeprogramować, co usuwa fundamentalne bariery zapobiegające regeneracji niezbędnej do przywrócenia słuchu" - tłumaczy dalej specjalista.

Badacze mają nadzieję, że ich wyniki posłużą za model do prac nad regeneracją innych tkanek, w tym siatkówki i centralnego układu nerwowego.

Więcej informacji na stronie: www.nature.com