Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Protetyk słuchu w Afryce - rusza kolejna edycja 21 sty, 2020

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" już po raz kolejny, w ramach akcji "Protetyk słuchu w Afryce", wysyła do Kamerunu wolontariuszy - protetyków słuchu, którzy będą pomagać niesłyszącym dzieciom, uczniom szkoły założonej przez polską misjonarkę.

Projekt organizowany jest przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i diecezją tarnowską. Jeszcze zbierane są pieniądze na wyjazd do Afryki.

- W Kamerunie być niepełnosprawnym, to często być przeklętym i niegodnym życia. Dzięki Polakom powstała tam wyjątkowa szkoła - jedyna na cały kraj, którą prowadzi polska świecka misjonarka. Stworzyła ona miejsce bezpieczne dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, głównie niedosłyszącymi - powiedziała prezes fundacji Justyna Janiec-Palczewska.

Pierwszy zespół specjalistów protetyki słuchu wraz z bazą aparatów słuchowych dotarł do Kamerunu przed rokiem. Kolejny wyjazd wolontariuszy planowany jest na luty. W sieci trwa zbiórka środków, które umożliwią wyprawę. - Dzięki naszym sponsorom i zaprzyjaźnionym firmom mamy aparaty i sprzęt diagnostyczny. Mamy też specjalistów gotowych wyjechać, aby nieść pomoc. Uzupełnić musimy tylko środki na podróż do Kamerunu. Bardzo liczymy na pomoc dobrych ludzi; na portalu pomagam.pl założyliśmy zbiórkę, brakuje nam 7 tys. zł. Pieniądze można wpłacać również przez stronę fundacji - podała Janiec-Palczewska.

Przed rokiem do goszczących w Kamerunie protetyków z Polski z prośbą o badania i aparaty słuchowe przyjeżdżali pacjenci z najdalszych zakątków kraju. Sami protetycy uznali wówczas, że potrzebny jest kolejny wyjazd z pomocą Kameruńczykom - tym razem tym najmniejszym. - Polska jest krajem, na którym wzoruje się reszta świata, jeśli chodzi o skryning słuchu u noworodków, dzięki czemu do 6. miesiąca życia niemalże każde dziecko z wykrytą wadą słuchu ma dobraną odpowiednią protezę słuchową - podkreśliła szefowa fundacji.

Szkoła, do której jadą wolontariusze, została założona przez polską misjonarkę świecką Ewę Gawin.

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja wysyła pomoc humanitarną oraz oferuje misyjnym przychodniom i szpitalom wsparcie w postaci wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego.