List Prezesa Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu, prof. UAM dra hab. Romana Gołębiewskiego na temat opracowanych przez AEA (Europejskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu - Association of the European Hearing aid Acousticians) wytycznych dla protetyków słuchu.
Szanowni Państwo,
Drodzy Członkowie PSPS,
Drodzy protetycy słuchu,
Jestem w kontakcie z p. Markiem Laureyns - Prezesem AEA.
Poniżej przesyłam opracowane przez AEA wytyczne dla protetyków słuchu.
Szanowni Państwo,
Jako protetycy słuchu, zapewniamy niezbędną opiekę zdrowotną i w tych krytycznych dniach musimy unikać sytuacji, w których nasza działalność byłaby ograniczona lub mogłaby spowodować rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Z jednej strony musimy być w stanie zapewnić niezbędną opiekę w pilnych sprawach.
Z drugiej strony nasi klienci, głównie w wieku 65+, są znacznie bardziej wrażliwi i podatni na Covid-19. Z tego powodu musimy zmniejszyć ryzyko zarażenia.
Dlatego opracowano 4-etapowy plan postępowania dla protetyków słuchu. Niemniej proszę również pamiętać o przestrzeganiu lokalnych wytycznych dotyczących opieki zdrowotnej dla Covid-19:
Krok 1.
Dokonaj oceny zdrowia osoby niedosłyszącej pod kątem wystąpienia zarażenia koronawirusem - najlepiej telefonicznie lub pocztą elektroniczną przed umówieniem się na spotkanie.
Zadaj wszystkie poniższe pytania.
- czy ostatnio podróżowałeś do krajów, gdzie stwierdzono występowanie koronawirusa? Tak / Nie
- czy miałeś bliski kontakt (w promieniu 1 metra) z kimś, u kogo potwierdzono występowanie koronawirusa ciągu ostatnich 14 dni? Tak / Nie
- czy masz gorączkę (powyżej 37,5°C) lub objawy chorób dolnych dróg oddechowych, takie jak kaszel, duszność lub trudności w oddychaniu? Tak / Nie
Jeśli odpowiedź na jedno z powyższych pytań brzmi "tak", to NIE UMAWIAJ się na spotkanie i przełóż je na termin, po którym pacjenci potwierdzą, że znów są zdrowi.
Porady telefoniczne lub opieka zdalna to alternatywy.
Krok 2.
Jeśli nie masz maski ochronnej klasy I (EN 14683: 2014): protetyk słuchu powinien nosić rękawiczki, a osoba niedosłysząca i każda osoba towarzysząca powinna umyć i / lub zdezynfekować ręce. Odbiór wadliwych lub niedziałających aparatów słuchowych, weryfikacja i czyszczenie aparatów słuchowych, wkładek usznych, dźwiękowodów i kopułek, zaopatrzenie w baterie itp. mogą być wykonywane pod warunkiem, że pacjent nie zbliża się na odległość nie mniejszą niż 1 m. Należy ściśle przestrzegać europejskich wytycznych higienicznych AEA dotyczących wszystkich tych czynności.
Krok 3.
Jeśli masz maski ochronne co najmniej klasy I (EN 14683: 2014): po wykonaniu oceny zdrowia osoby niedosłyszącej, zarówno protetyk słuchu jak i osoba niedosłysząca mogą przystąpić do badań i dopasowania aparatów słuchowych, pod warunkiem, że oboje zdezynfekują ręce, noszą rękawice i noszą maskę ochronną co najmniej klasy I (EN 14683: 2014). Ten rodzaj maski zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji, ale nie gwarantuje ochrony przed infekcją zewnętrzną. Dzięki tym środkom możesz wykonywać wszystkie niezbędne czynności, o ile ściśle przestrzegasz Europejskich Wytycznych Higieny AEA.
Krok 4.
Jeśli masz maski ochronne klasy IIR (EN 14683: 2014): Po wykonaniu oceny zdrowia osoby niedosłyszącej wizyty domowe są możliwe (z definicji jest to związane z ryzykiem zakażenia), ale protetyk słuchu musi nosić rękawiczki i maski ochronne klasy IIR (EN 14683: 2014), a osoba niedosłysząca – musi nosić rękawiczki i maskę co najmniej klasy I. Należy ściśle przestrzegać europejskich wytycznych higienicznych AEA. Jeśli ten osobisty sprzęt ochronny nie jest dostępny, nie można przeprowadzić wizyt domowych.
Ponadto:
---
Prof. UAM dr hab. Roman Gołębiewski
Prezes Zarządu