Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Jan Morawiec: przełamuje wszystkie stereotypy 15 maj, 2014
Mistrz świata weteranów przetestował Aquaris podczas maratonu "Dbam o zdrowie" w Łodzi.
 
Jan Morawiec, 81-letni aktualny Mistrz Świata Weteranów w maratonie, jeden z najbardziej zasłużonych polskich biegaczy długodystansowych, pokonał kolejny raz królewski dystans: przebiegł łódzki maraton "Dbam o Zdrowie" z czasem 4:26:36. Był pierwszy w kategorii wiekowej 80+, zostawiając za plecami wielu młodszych zawodników. Jan Morawiec biegł po raz pierwszy wyposażony w najnowszy Aquaris - aparat słuchowy Siemensa, stworzony specjalnie z myślą o osobach czynnie uprawiających sport. Doświadczony długodystansowiec zgodził się przetestować możliwości aparatu podczas łódzkich zawodów. Mimo deszczu i silnych porywów wiatru - aparat spełnił swoje zadanie.
 
Jan Morawiec łamie wszelkie stereotypy. Jest żywym przykładem na to, że bez względu na metrykę można nie tylkospełniać swoje cele i marzenia, ale również wygrywać - nawet z o wiele młodszymi od siebie. Ma na koncie 120 maratonów. W wieku 65 lat przebiegł 100-kilometrowy supermaraton w Kaliszu. W swojej długiej karierze sportowej - biega od 16 roku życia - zdobywał tytuły mistrza kraju, reprezentował Polskę na zawodach na całym świecie. Ostatnio w brazylijskim Porto Alegre, na lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata Seniorów, skąd przywiózł złoty medal w maratonie z czasem 4:04. Gdyby zsumować wszystkie trasy jego biegów, okazałoby się, że okrążył ziemię aż czterokrotnie!
 
Od pewnego czasu pan Jan skarżył się na swój słuch. Przyznawał, że nie zawsze wszystko udaje mu się usłyszeć. Czasem "umykały" końcówki, a czasem całe zdania.
 
Kiedy Siemens dowiedział się o kłopotach naszego mistrza, natychmiast zaproponował pomoc. Pan Jan przeszedł najpierw specjalistyczne badania słuchu, po których okazało się, że cierpi na obustronny niedosłuch, co oznacza, że w obu uszach ma obniżony próg słyszenia.
 
To już kolejny, "półoficjalny" test Aquarisa. Wcześniej, w Wielkiej Brytanii, jego możliwości sprawdzała niedosłysząca tancerka Kirsty Swain, znana z tamtejszej edycji "You can dance", oraz amerykańska pływaczka Kristle Cowan. W Polsce aparat przeszedł już jeden test w warunkach ekstremalnych - niezwykłej próby dokonali członkowie krakowskiego klubu morsów "Kaloryfer". W ubiegłym roku, przy temperaturze minus 11 stopni Celsjusza, siedmioro z nich wyposażonych w Aquaris przepłynęło wpław Wisłę podczas corocznej imprezy "Przeciągnij smoka przez Wisłę".