Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Konkurs Chopinowski dostępny dla osób z niedosłuchem 03 lis, 2015

1 października rozpoczął się 17. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. W tej edycji konkursu, osoby niedosłyszące będą miały możliwość posłuchać ballad, etiud i mazurków kompozytora bezpośrednio na widowni. Umożliwi im to system komunikacji bezprzewodowej FM firmy Phonak, zainstalowany w Filharmonii Narodowej.

System FM składa się z nadajnika wychwytującego głos mówiącego i wysyłającego go za pomocą fal radiowych, bezpośrednio do odbiornika, który połączony jest z aparatem słuchowym.

Odbiornik FM będzie można bezpłatnie wypożyczyć na stoisku NIFC, które znajdować się będzie przy wejściu do Filharmonii. Aby skorzystać z systemu FM należy włączyć program uruchamiający cewkę indukcyjną (in. cewkę telefoniczną) w aparacie słuchowym, dzięki któremu możliwe będzie uzyskanie lepszego odbioru muzyki np. podczas koncertu.

System komunikacji bezprzewodowej połączony z aparatem słuchowym, pozwala na swobodną komunikację w sytuacjach, w których wcześniej pojawiały się trudności, korzystając jedynie z aparatu słuchowego.

- Nasza propozycja jest adresowana do szerokiego kręgu osób niedosłyszących, którzy znajdą się na widowni konkursu chopinowskiego. System FM, w który wyposażona została Filharmonia, pozwoli na przesyłanie absolutnie czystego dźwięku bezpośrednio do aparatu słuchowego i umożliwi słuchanie muzyki bez jakichkolwiek zakłóceń - powiedziała Dorota Włostowska z Phonak Polska. Z systemu FM, dzięki słuchawkom, będą mogły korzystać również osoby słabiej słyszące, które nie używają aparatu słuchowego.

Ubytek słuchu jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Szacuje się, że jedna na siedem osób ma niedosłuch - to ponad 5 mln ludzi w samej Polsce!

Więcej informacji nt. działania systemów FM:

Dorota Włostowska, Phonak Polska,
tel. 887-746-625, dorota.wlostowska@phonak.com

Tomasz Skwierczyński, Phonak Polska,
tel. 607 813 875, tomasz.skwierczynski@phonak.com