Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Maseczka i aparat słuchowy - niedobrana para 04 lis, 2020

Protetycy i użytkownicy aparatów słuchowych, w dobie pandemii koronawirusa, musieli się zmierzyć z zupełnie nowym wyzwaniem. Noszenie maseczek znaczenie wpłynęło na komfort i rozumienie mowy u osób, które na co dzień noszą aparaty słuchowe. Sytuacja wymusiła poszukiwanie nowych rozwiązań i narzędzi, dzięki którym użytkownicy aparatów słuchowych mogą poczuć się swobodniej, wygodniej i bardziej komfortowo.

"Aparat słuchowy i maseczka, czasem także okulary - założenie wszystkiego na raz jest bardzo uciążliwe. Ciągłe nakładanie i zdejmowanie maseczki często stanowi także ryzyko przypadkowego wysunięcia się aparatu słuchowego. W ten sposób wiele aparatów się gubi. Z tego powodu warto rozważyć wykonanie aparatu słuchowego w wersji wewnątrzusznej lub wewnątrzkanałowej. Takie rozwiązania poprawiają znacznie komfort użytkowania a w najmniejszych wersjach są całkowicie niewidoczne. Pozostając przy wersjach zausznych warto rozważyć aparaty słuchowe wyposażone w funkcję "znajdź mój aparat" która może pomóc w znalezieniu zagubionego aparatu słuchowego.

Rozumienie mowy gdy rozmówca jest w maseczce  jest znacznie gorsze nawet dla osób dobrze słyszących. Maseczka powoduje ograniczenie słyszenia wysokich częstotliwości co odpowiada zanikom spółgłosek bezdźwięcznych (np. p,s,f,t,c itd.). Przez to mowa staje się mniej wyraźna. Wiele osób z niedosłuchem pomaga sobie w zrozumieniu mowy patrząc na usta. Gdy nasz rozmówca jest w maseczce, ma zasłonięte usta, do tego mówi szybko, użytkownicy aparatów słuchowych mają duże problemy z porozumiewaniem się.

Rozwiązaniem które może przynieść korzyść są aparaty słuchowe ze specjalną aplikacją, gdzie przy pomocy Smartfona możemy sterować pracą aparatów słuchowych. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań jest aplikacja ze specjalnym programem "rozmowa w maseczce". Jedno kliknięcie powoduje poprawę zrozumienia mowy. Gdy nie możemy skorzystać z aplikacji protetyk słuchu może zaproponować konfigurację specjalnego programu słyszenia dedykowanego właśnie dla takiej sytuacji."

Źródło: www.strefasluchu.pl