Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Co robić, gdy zaobserwujemy u siebie problemy ze słuchem? 13 lut, 2021

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromną rolę ma słuch. Pomimo tego, że słuch pracuje całą dobę, rzadko myślimy o jego kondycji. Problem pojawi się dopiero, gdy nie jesteśmy w stanie usłyszeć niektórych dźwięków lub towarzyszą nam ciągłe szumy. Co zatem zrobić, gdy nie słyszymy już tak dobrze jak dawniej?

Rodzaje zaburzeń słuchu

Narząd słuchu człowieka odpowiada głównie za odbieranie i przesyłanie informacji o dźwiękach z otoczenia. W jego budowie możemy wyróżnić wiele precyzyjnych elementów, np. kosteczki słuchowe, które w ciągu naszego życia samoistnie się zużywają lub mogą zostać uszkodzone. Jeśli dojdzie do uszkodzenia narządu może wystąpić u nas niedosłuch, szumy uszne lub nadwrażliwość słuchowa.

O niedosłuchu mówimy przy pogorszeniu jakości odbieranych dźwięków. Jego przyczyny mogą leżeć zarówno w samym odbiorze dźwięku, jak i jego przewodzeniu. Niedosłuch dzieli się ze względu na rodzaj i lokalizację, głębokość i zakres oraz charakter czynnika wywoławczego. Szumy uszne to wrażenie odbierania dźwięku, w sytuacji gdy nie występuje dla niego żadne zewnętrznego źródło. Z kolei nadwrażliwość słuchowa charakteryzuje się uczuciem bólu lub dyskomfortu pod wpływem dźwięków nie będących uciążliwych dla większości osób.

Diagnoza i leczenie zaburzeń słuchu

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jest wizyta u laryngologa lub audiologa i wykonanie badań. Jednym z podstawowych badań słuchu jest audiometria tonalna pozwalająca na określenie stopnia upośledzenia słuchu i lokalizacji przyczyny jego zaburzeń. Jest wykonywana w wytłumionym pomieszczeniu przy użyciu specjalnych słuchawek. W jej trakcie badany musi odpowiadać za każdym razem, gdy usłyszy dźwięk. Badanie pozwala określić próg słyszenia w szerokim zakresie częstotliwości.

Badaniem stosowanym w celu uzupełnienia audiometrii tonalnej jest audiometria słowna. Służy ocenie zrozumienia mowy słyszanej przez osobę badaną. Badanie to jest bardzo pomocne podczas protezowania aparatami słuchowymi (pozwala również na ocenę korzyści w rozumieniu mowy w aparatach słuchowych oraz  wykorzystywana jest do oceny lokalizacji niedosłuchów).

Przy zdiagnozowanych zaburzeniach słuchu najlepiej zdecydować się na aparat słuchowy, który umożliwi w pełni normalne funkcjonowanie. Jego zadaniem jest wyłapywanie i wzmacnianie dźwięków, tak aby były dla nas lepiej słyszalne. Jednocześnie posiada zabezpieczenia chroniące użytkownika przed nadmiernym wzmocnieniem dźwięku. Aparat umożliwia również redukcję szumów usznych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli dedykowanych różnym stopniom niedosłuchu, dlatego przy wyborze aparatu najlepiej zasięgnąć porady lekarza.

Podsumowując

Słuch odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Narząd słuchu człowieka jest wyjątkowo wrażliwy i łatwo go uszkodzić. Jeśli mamy problemy ze słuchem, jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do lekarza i wykonać odpowiednie badania, które umożliwią diagnozę i właściwe leczenie.