Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem 23 kwi, 2021

Noise Awareness Day (NAD)

25 kwietnia 2021 roku odbywa się kolejna światowa edycja Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem.

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem został ustanowiony przez amerykańską organizację League for the Hard of Hearing (pol. Liga Niedosłyszących). Organizacja ta powstała w roku 1910 w Nowym Jorku, a jej głównym celem było polepszenie jakości życia ludzi niedosłyszących (cierpiących na ubytki słuchu).

W USA po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem (NAD) był obchodzony w roku 1995. W Polsce tradycję obchodów tego dnia zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w roku 2000 (wg. Wikipedii). 25 kwietnia na całym świecieuwaga wszystkich ludzi powinna być skierowana na powszechność występowania hałasu w środowisku, na fakt, że hałas ma negatywny wpływ na zdrowie i w efekcie może być szkodliwy. To również okazja by uświadomić sobie fakt, że w większości przypadków sami taki niebezpieczny dla naszego organizmu hałas generujemy! Tymczasem świadomość społeczna tego problemu nadal jest niska. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, w jakich sytuacjach może dojść do trwałego uszkodzenia słuchu i jak można temu zapobiec.

Wydarzenie to jest zatem wspaniałą okazją do dyskusji nie tylko na temat wpływu hałasu na słuch człowieka, ale również innych czynników, które wpływają na nasz słuch. Jest to również okazja do dyskusji nt. pomocy słuchowych – np. aparatów słuchowych.

Zapraszamy do odwiedzenie strony Słownego Inspektoratu Ochrony Środowiska: http://www.gios.gov.pl/pl/aktualnosci/537-miedzynarodowy-dzien-swiadomosci-zagrozenia-halasem