27 kwietnia 2022 roku odbywa się kolejna światowa edycja Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem. Jego poznańskie obchody to świetna okazja do poznania zagrożeń jakie niesie hałas we współczesnym świecie i sposobów walki z nim.
Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem został ustanowiony przez amerykańską organizację League for the Hard of Hearing (pol. Liga Niedosłyszących). Organizacja ta powstała w roku 1910 w Nowym Jorku, a jej głównym celem było polepszenie jakości życia ludzi niedosłyszących (cierpiących na ubytki słuchu). W USA po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem (INAD) był obchodzony w roku 1995. W Polsce tradycję obchodów tego dnia zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w roku 2000 (wg. Wikipedii). 27 kwietnia na całym świecie uwaga wszystkich ludzi powinna być skierowana na powszechność występowania hałasu w środowisku, na fakt, że hałas ma negatywny wpływ na zdrowie i w efekcie może być szkodliwy. To również okazja by uświadomić sobie fakt, że w większości przypadków sami taki niebezpieczny dla naszego organizmu hałas generujemy! Tymczasem świadomość społeczna tego problemu nadal jest niska. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, w jakich sytuacjach może dojść do trwałego uszkodzenia słuchu i jak można temu zapobiec.
W obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem włącza się również Poznań. 27 kwietnia 2022 roku Katedra Akustyki, Wydział Fizyki, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają wszystkich do udziału w interaktywnym spotkaniu poświęconemu zagadnieniom związanych z hałasem, zagrożeniom wynikających z przebywania w hałasie o dużym poziomie, itp. W pierwszej części wydarzenia (w formie zdalnej) będzie można dowiedzieć się jak i gdzie znaleźć informacje o hałasu w mieście, powiecie, gminie oraz w jaki sposób można zredukować hałas – np. samochodowy. Uczestnicy spotkania będą mogli również wziąć udział w spacerze dźwiękowym po Poznaniu oraz doświadczyć krajobrazu dźwiękowego Poznania.
W drugiej części wydarzenia uczestnicy będą mogli wziąć udział w bezpośrednim spotkaniu z pracownikami i studentami Katedry Akustyki i uczestniczyć w aktywnym słuchaniu miasta.
Będziemy chcieli znaleźć się w miejscach najbardziej charakterystycznych dla naszego miasta.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu!
Program Światowego Dnia Zagrożenia Hałasem *)
27.04.2022 r.
11:00 – 11:10 Otwarcie, wprowadzenie w obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem Dziekan Wydziału Fizyki UAM,
prof. UAM Roman Gołębiewski
11:10 – 11:30 Czy turbina wiatrowa może być dobrym sąsiadem człowieka?
prof. dr hab. Anna Preis
11:30 – 11:50 Normy hałasu i mapy akustyczne – jak sprawdzić hałas w okolicy?
dr Jan Felcyn
11:50 – 12:10 Oswoić miejski hałas – o metodach redukcji hałasu w mieście
dr Michał Gałuszka
12:10 – 12:40 Krajobraz dźwiękowy Poznania
prof. dr. hab. Anna Preis, mgr Eryk Kozłowski
15:00 Aktywne słuchanie miasta – spacer po Poznaniu z udziałem pracowników i studentów Katedry Akustyki
*) organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie