Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Wpływ cukrzycy na zmysł słuchu – wszystko co powinieneś wiedzieć 03 gru, 2022

Wśród powikłań cukrzycowych zazwyczaj wymienia się niewydolność nerek, stopę cukrzycową lub choroby układu sercowo-naczyniowego. Okazuje się jednak, że przy cukrzycy może dochodzić również do sytuacji powodujących uszkodzenia słuchu.

Przyczyna kłopotów ze słuchem

Wyniki wielu badań potwierdzają, że u osób chorujących na cukrzycę częściej dochodzi do zaburzeń słuchu niż u innych ludzi. Co ważne, jest to niezależne od wieku oraz sytuacji związanych z przebywaniem w miejscach o podwyższonym hałasie. Pogarszający się zmysł słuchu przy cukrzycy jest wynikiem wahań cukru we krwi. Wysoki poziom glukozy może bowiem uszkadzać niewielkie naczynia krwionośne w uchu wewnętrznym, a także nerw słuchowy. Prowadzi to do zmniejszenia zdolności odbioru dźwięków.

Pogorszenie komfortu życia

Zmiany zwyrodnieniowe w uchu wewnętrznym diabetyków mogą powodować piski i szumy w uszach. Wpływa to bardzo niekorzystnie na komfort życia oraz stanowi przeszkodę w odbiorze dźwięków otoczenia. Gdy choroba się rozwinie, osoba na nią cierpiąca może mieć poważne problemy w zrozumieniu mowy, które mogą być szczególnie dokuczliwe podczas rozmów w grupie. Jak należy zapobiegać kłopotom ze słuchem u osób chorych na cukrzycę?

Regularne badania to podstawa

Specjaliści są zgodni co do tego, że ci, którzy chorują na cukrzycę, powinni regularnie poddawać się odpowiednim badaniom. Specjalistyczna opieka nad diabetykami powinna obejmować badanie słuchu, gdyż tylko prawidłowe leczenie i szybkie wykrycie niedosłuchu może przynieść pożądane rezultaty. Bardzo dobrym sposobem unikania powikłań cukrzycowych jest nie tylko przyjmowanie leków, ale też stosowanie odpowiedniej diety, wysypianie się oraz aktywność fizyczna.