Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Przewiane ucho – objawy i sposoby leczenia 27 sty, 2023

Przewiane ucho to uciążliwa dolegliwość, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej pojawia się jesienią i zimą, czyli w okresie występowania zmiennych temperatur powietrza i silniejszych wiatrów. Bardzo często jest skutkiem nagłego wychłodzenia rozgrzanego ciała. Źródłem problemów może być również nawiew klimatyzacji.

Najczęstsze objawy

Najbardziej powszechnym i charakterystycznym objawem przewianego ucha jest pojawienie się nagłego, ostrego i kłującego bólu narządu słuchu. Ból najczęściej występuje wieczorem lub w nocy i może mu towarzyszyć podwyższona temperatura ciała. W przypadku niemowląt objawem infekcji będzie płaczliwość, przekrzywianie głowy w jedną stronę oraz próba wkładania palców do ucha. 

Skuteczna walka z infekcją

Skuteczna walka to zapobieganie ich występowaniu. Czyli odpowiednia ochrona głowy i uszu przed zimnem i wiatrem. W przypadku, gdy objawy pojawią się i nie ustępują, konieczne jest umówienie się na wizytę do lekarza rodzinnego bądź laryngologa. Zazwyczaj lekarz przepisuje pacjentowi krople douszne o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Jeżeli infekcja jest mocno rozwinięta, niezbędne może okazać się podanie antybiotyków aplikowanych miejscowo, wprost do przewodu słuchowego.

Podsumowanie

Przewiane ucho to powszechna przypadłość, której nie należy lekceważyć. Nieleczona może doprowadzić do powstania poważnych powikłań w postaci częściowej i nieodwracalnej utraty słuchu. Ważna jest przede wszystkim odpowiednia ochrona głowy na przykład za pomocą czapki oraz szybka reakcja w przypadku wystąpienia objawów.