Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Światowy Dzień Ochrony Słuchu. Rusza ogólnopolska kampania "Razem dla słuchu" 08 mar, 2016

3 marca 2016 r. rusza tegoroczna kampania "Razem dla Słuchu" zainicjowana przez portal www.razemdlasłuchu.pl. Akcja ma zwrócić uwagę Polaków na potrzebę prewencji słuchu oraz poszerzyć wiedzę na temat nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają głęboko niedosłyszącym na normalne życie. Na start kampanii wybrano Światowy Dzień Ochrony Słuchu, w którym to Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uwidacznia problem głuchoty, z którą na całym świecie zmaga się aż 360 mln ludzi, w tym 32 mln dzieci. 

W Polsce osoby potrzebujące pomocy i szukające informacji na temat leczenia głębokich niedosłuchów implantami słuchowymi mogą skorzystać ze wsparcia specjalnej ogólnopolskiej Infolinii "Razem dla słuchu" skierowanej do osób niedosłyszących i ich rodzin, dzwoniąc pod numer 22 333 30 00.

W ramach kampanii "Razem dla Słuchu" jej inicjatorzy przypominają o konieczności dbania o słuch oraz o regularnej profilaktyce.

Prawidłowy słuch ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie człowieka, a wszelkie jego ubytki przekładają się na liczne problemy zdrowotne oraz na ogólny stan emocjonalny. Dzieci mają wówczas trudności z adaptacją wśród rówieśników, zniechęcają się do zabawy i nawiązywania nowych kontaktów, wreszcie mają gorsze wyniki w nauce. U dorosłych problem ze słuchem jest jeszcze bardziej złożony. Uniemożliwia podjęcie wielu działań, kontynuację pracy czy realizację pasji, a w konsekwencji może wywołać depresję. W przypadku głębokiego niedosłuchu zarówno dzieci jak i dorośli skazani są na łaskę opiekunów. - podkreśla dr Józef Mierzwiński, ordynator Oddziału Otolaryngologii, Audiologii i Foniatrii Dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy.

Jak podaje WHO, niedosłuch może zostać nabyty w każdym okresie życia. Jego przyczyny mogą być wrodzone lub nabyte. Pierwszy występuje jeszcze przed lub zaraz po narodzinach. Ma podłoże genetyczne i może zostać wywołany na skutek takich chorób jak różyczka, syfilis, niedowaga, niedotlenienie czy żółtaczka. Niedosłuch, który pojawia się na późniejszym etapie życia, jest niedosłuchem nabytym. Może być spowodowany między innymi nieleczonym, przewlekłym zapaleniem ucha środkowego, zapaleniem opon mózgowych, powikłaniami po przebytej odrze, hałasem czy pojawić się wraz z wiekiem.

Świat osoby głuchej bądź głęboko niedosłyszącej może zostać całkowicie odmieniony przez podjęcie leczenia przy pomocy implantu słuchowego. Implant jest to elektroniczna proteza słuchu, nowoczesne rozwiązanie, stanowiące prawdziwe dobrodziejstwo dla osób z poważnymi zaburzeniami słuchu. Pozwala słyszeć i komunikować z otoczeniem tym dorosłym i dzieciom, w przypadku których aparat słuchowy już nie pomaga. - zaznacza dr Józef Mierzwiński.

Niestety w Polsce podobnie jak i wielu krajach świata istnieje wciąż niska świadomość dostępnych rozwiązań medycznych, dzięki którym osoby z głębokim niedosłuchem mogą normalnie żyć w i dla społeczeństwa. Dlatego też ważne są działania informacyjno-edukacyjne, które przybliżą polskiemu społeczeństwu temat implantów słuchowych. - zaznacza Sylwia Gajos, założycielka Stowarzyszenia "Słyszeć bez granic".

Implantacja słuchowa umożliwia najmłodszym uczestniczenie w powszechnej edukacji i rozwijanie się na równi z dziećmi zdrowymi. Z kolei dorosłym gwarantuje powrót do aktywnego życia zawodowego i osobistego. Sprawia, że mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie jako jego pełnoprawni i pełnowartościowi obywatele i ponownie cieszyć się codziennym życiem. Gdyby nie implanty słuchowe, ludzie niesłyszący skazani byliby na wyłączenie z życia zawodowego, rodzinnego i społecznego, stając się dla swoich bliskich, ale także i państwa dużym obciążeniem. - dodaje dr Józef Mierzwiński.

System implantu składa się z dwóch części - wewnętrznej, implantu wszczepianego raz na całe życie, i zewnętrznej - procesora dźwięku, umożliwiającego wychwytywanie dźwięków z otoczenia i przekazywania ich do części wewnętrznej. W Polsce system implantów słuchowych jest w 100 procentach refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Operację wszczepienia implantów przeprowadza się w 20 placówkach w kraju. Implant może otrzymać każdy kto ma do niego wskazania bez względu na swój wiek.

Platforma www.razemdlasluchu.pl zrzesza osoby, które mają problemy ze słuchem, ich rodziny oraz specjalistów zajmujących się tematyką niedosłuchu. Zainteresowani mogą znaleźć na niej adresy poradni, specjalistów, stowarzyszeń oraz informacje o najnowszych, także zagranicznych doniesieniach medycznych. Znajdują się na niej też specjalnie przygotowane ćwiczenia logopedyczne. Portal umożliwia ponadto uczestnictwo w tematycznych konferencjach online z udziałem ekspertów. W Polsce osoby potrzebujące pomocy i szukające informacji na temat leczenia głębokich niedosłuchów implantami słuchowymi mogą skorzystać ze wsparcia specjalnej ogólnopolskiej Infolinii "Razem dla słuchu" skierowanej do osób niedosłyszących i ich rodzin, dzwoniąc pod numer 22 333 30 00. Jest to pierwsza i jedyna tego typu infolinia w Polsce.