Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Wokalista AC/DC na badaniach w Kajetanach 07 kwi, 2016

68-letni wokalista Brian Johnson przerwał trasę koncertową w USA, w związku z pogarszającym się słuchem. Dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, prof. Henryk Skarżyński zaprosił wokalistę AC/DC do ośrodka w Kajetanach na konsultację i diagnostykę.

Jako pierwsi w świecie zaczęliśmy leczyć częściową głuchotę stosując elektroniczne dopełnienie nawet resztkowego słuchu. W Centrum wykonujemy codziennie około 70 operacji, w tym prawie wszystkie poprawiające jakość słyszenia. To wielokrotnie więcej niż gdziekolwiek na świecie. - podkreśla prof. Skarżyński.

Muzycy i artyści  to jedna z najbardziej  zagrożonych ubytkiem słuchu grup. Głośna muzyka zaburza działanie naturalnego mechanizmu chroniącego słuch przed urazami akustycznymi. - dodaje profesor.

Mechanizm ten, oparty na działaniu mikromięśni ucha środkowego, jest na ogół skuteczną barierą chroniącą słuch, ale wymaga najpierw odbioru i przeanalizowania napływających dźwięków, a później wykonania pracy przez mikromięśnie. Jeżeli więc zaskoczy nas impuls dźwiękowy o bardzo wysokim poziomie, ucho staje się bezbronne. - twierdzi prof. Skarżyński.

Jednak dzięki postępowi otochirurgii, nawet pacjenci, którzy nie mieli do tej pory żadnych szans na słyszenie, mogą się teraz komunikować, a nawet słuchać muzyki. Wielu jest w tej grupie artystów, takich ja Brian Johnson, którzy mogą, po przeprowadzonych operacjach wrócić do swoich pasji, zdolności i profesji.