Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Czy Five App zawojuje polski rynek aplikacji dla niesłyszących? 06 maj, 2016

W maju 2015 roku 17-latek z Lęborka, Mateusz Mach, stworzył prospołeczny projekt messangera dla osób niesłyszących, który zawojował cały technologiczny świat. O aplikacji można było  przeczytać w  "Business Insider" i amerykańskim Forbesie. Kilka miesięcy później Mateusz Mach miał już swojego pierwszego inwestora, a dzisiaj pracuje nad nową wersją aplikacji.

Aplikacja stworzona z myślą o środowisku młodych hip-hopowców, w której za pomocą kreatora znaków można tworzyć własne gesty, funkcjonuje od roku. Po dwóch tygodniach od premiery Five App z jej twórcą skontaktowała się niesłysząca Cindy ze Stanów Zjednoczonych, która zauważyła, że ma ona ogromny potencjał który, być może, nie zostanie w pełni wykorzystany przez osoby młode, ale byłby bardzo przydatny osobom głuchym. Cindy pokazała, że za pomocą umieszczonego w apce kreatora, można odwzorować niemal cały alfabet amerykańskiego  języka migowego (ASL).

Mateusz Mach, wspólnie z Olgierdem Kosibą - prezesem Towarzystwa Migaj, podjął wówczas decyzję o zmianie toru rozwoju aplikacji, co w świecie start-upowym nazywa się pivot i rozpoczął prace nad jej nową wersją, która będzie jeszcze lepiej przystosowana dla środowiska osób niesłyszących.

W tej chwili Five App mogą używać jedynie osoby niesłyszące, ale w nowej wersji będzie specjalny przycisk, pozwalający na rozszyfrowanie wiadomości przez osoby nie znające języka migowego, rodzinę czy przyjaciół, tak by również oni mieli możliwość uczestniczenia w komunikacji.

W obecnej wersji aplikacji, przy pomocy kreatora dłoni obracanej na ekranie, można tworzyć różne gesty, a następnie zapisywać je i wysyłać do znajomych czy to przez samą aplikację czy przez FB. Za pomocą Five App osoby głuche mogą odwzorować całe słowa w gestach, a już niedługo będzie możliwe odwzorowanie całych zdań. Nowa wersja, która pojawi się już latem, będzie przedstawiała całą postać zamiast dłoni.