Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Ptasia regeneracja słuchu 11 lip, 2014

Badania pokazują, że kurczaki posiadają zdolność do regeneracji uszkodzonych na skutek utraty słuchu komórek rzęsek. Paradoksalnie nie jest to zjawisko rzadkie u zwierząt, wyjątkiem są ssaki, a co za tym idzie, również ludzie.

Projekt zatytułowany The Hearing Restoration Project, przeprowadzony przez Hearing Health Foundation w Stanach Zjednoczonych zakładał przebadanie słuchu wśród kurczaków. Przez 10 dni naukowcy w warunkach laboratoryjnych aplikowali ptakom antybiotyk znany z przyczyniania się do powstawania ubytków słuchu.

W 11. dniu badań zauważono, że wiele komórek zostało utraconych, a dalsze obserwacje w kolejnych dniach jedynie pogłębiły ten proces. Nieoczekiwanie, po trzech tygodniach, kiedy naukowcy powtórzyli badanie, prawie wszystkie komórki się zregenerowały.

Sekret regeneracji słuchu wśród ptaków leży w zdolnościach komórek wspierających, jakie odkryto w uchu wewnętrznym, które mogą zastąpić uszkodzone komórki. Celem badania jest przełożenie tej zdolności u ludzi.

Mimo, że u ssaków nie zaobserwowano tej umiejętności, to wstępne badania przeprowadzone na myszach pokazują w jaki sposób można symulować komórki w celu ich regeneracji, a co za tym idzie, także przywrócenia słuchu.  Dokonano tego poprzez zastosowanie leku, który blokuje drogę słuchową w celu zapobieżenia odtworzenia komórek rzęsek u ssaków. Po zablokowaniu komórki były w stanie rozwijać się.

Mimo, iż wiele pozostaje do odkrycia, to wstępne badania pokazują dowód na to, że regeneracja rzęsek w uchu ssaków jest możliwa.

Naukowcy mają nadzieję, że wyniki te pozwolą  w przyszłości opracować lek na niektóre ubytki słuchu.

Źródło: www.hear-it.org