Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

"Ślimakowe Rytmy" w Warszawie - II edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu 22 lip, 2016

Już po raz drugi, prof. Henryk Skarżyński wraz z zespołem Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, zorganizował festiwal dla osób z implantami słuchowymi, który odbył się w lipcu w Warszawie pod honorowym patronatem małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.

Festiwal "Ślimakowe Rytmy" jest autorskim projektem prof. Henryka Skarżyńskiego, który w 1992 roku pierwszy w Polsce przeprowadził operację wszczepienia implantu ślimakowego osobie niesłyszącej. Festiwal ma pokazać szerszej publiczności talenty muzyczne osób  przywróconych do świata muzyki dzięki postępowi w medycynie.

W  tym roku na festiwal wpłynęło ok. 150 zgłoszeń z całego świata. Do Polski przyjechało 30 uczestników z kilkunastu krajów, m.in. z Ekwadoru, Chin, Kazachstanu, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Włoch oraz Hiszpanii. Wszyscy uczestnicy festiwalu są użytkownikami implantów słuchowych, dzięki którym śpiewają i grają.

Na Koncercie Galowym, który odbył się 13 lipca br. na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie wystąpiło 10 osób. Jury, pod przewodnictwem rektora Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie prof. Ryszarda Zimaka, wybrało 10 laureatów.Byli to: Lang Cheng (Chiny, guzheng - chiński instrument przypominający cytrę), Minzhuo Gao (Chiny, lutnia), Bogdan Liaszenko (Ukraina, fortepian), Nikita Milutin (Rosja, fortepian), John Redden (Kanada, gitara, harmonijka, śpiew), Davide Santacolomba (Włochy, fortepian), Nurbol Seydulla (Kazachstan, kazachski instrument narodowy), Aigerim Tutova (Kazachstan, śpiew), Xiaoyan Wei (Chiny, guzheng) oraz Daria Władzińska (Polska, skrzypce).

Koncert Galowy Festiwalu odbył się z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą prof. Krzesimira Dębskiego oraz Chóru Politechniki Warszawskiej.

Obok laureatów, na Koncercie Galowym, wystąpili również muzycy, którzy również mieli problemy ze słuchem, a wśród nich Jan Bukowski - uczeń szkoły muzycznej z pięknym barytonowym głosem, który został zoperowany w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, Olivier Palmer - niesłyszący młody śpiewak, czy, Johanna Pätzold - śpiewaczka operowa, która również ma wszczepiony implant ślimakowy.

Dostępne obecnie na rynku implanty oferują odbiór muzyki niemal w niemal identyczny sposób jak osobom słyszącym, ponieważ dostarczając informacji o średnich i wysokich częstotliwościach i pozwalają na odbieranie pełnego spektrum dźwięków. Nie bez znaczenia jest również rozwój technologii pozwalający przetwarzać implantom słuchowym dźwięk  w impulsy nerwowe. Kluczowa jest również rehabilitacja po wszczepieniu implantu, pozwalająca jeszcze bardziej wyostrzyć słuch, dzięki czemu osoba niedosłysząca może słyszeć w podobny sposób do słyszącej.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

www.festiwal.ifps.org.pl

www.rynekzdrowia.pl