Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Słuch we władaniu komórek macierzystych 03 gru, 2016

Przyszłość leczenia wad słuchu i głuchoty leży w wykorzystaniu komórek macierzystych, co będzie prawdopodobnie możliwe już za ok. 10 lat.

Pierwszym kierunkiem badawczym w zakresie leczenia głuchoty jest miniaturyzacja urządzeń, gdyż nikt, a zwłaszcza ludzie młodzi nie chce być stygmatyzowany. Drugim ważnym kierunkiem jest rozwój zupełnie nowych metod z zakresu biologii molekularnej.

Za jakiś czas będziemy do ucha wewnętrznego ze zniszczonymi komórkami podawać różnego typu substancje, opracowane przez biologów molekularnych, które dadzą nam regeneracje komórek słuchowych bez metody operacyjnej.

Obecnie najbardziej powszechną metodą przywracania słuchu i narzędziem umożliwiającym rehabilitację osoby z głębokim niedosłuchem zmysłowo-nerwowym jest implantacja, czyli wszczepienie pacjentowi implantu ślimakowego. Coraz częściej na świecie stosuje się także tzw. implantacje bilateralne, czyli równoczesne wszczepienie dwóch implantów, co dodatkowo wpływa na poprawę jakości życia.

W poznańskiej klinice od kiedy rozpoczęto program implantacji, nastąpił niebywały rozwój tej metody. Przez 22 lata w klinice stosowano 16 modeli implantów, co pokazuje, jak szybko dzięki zastosowaniu nowej technologii wprowadza się innowacje w naukach medycznych.

W latach 90. rocznie wszczepiano tam zaledwie 3-4 implanty, teraz w ciągu roku ok. 100. W  latach 90. implantowaliśmy dzieci w wieku 4-6 lat, teraz implantujemy dzieci 12-miesięczne. Wszczepienie implantu w głuchocie wrodzonej w wieku 1 roku, dale pełną szansę powrotu do świata dźwięków i pełną szansę edukacji w szkole masowej, publicznej.  Przez cały okres trwania programu specjalistom z kliniki udało się pomóc łącznie ponad 1300 pacjentom.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl