Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Eksperci alarmują - ok. 40% Polaków ma problem ze słuchem 10 gru, 2016

Prawie 40 proc. Polaków ma problemy ze słuchem - tak wynika z danych zebranych przez ekspertów w ramach tegorocznej edycji Narodowego Testu Słuchu.

Podczas konferencji prasowej podsumowującej tegoroczną edycję kampanii społecznej Narodowy Test Słuchu, zaprezentowano wyniki zebrane od lipca do września w niemal 50 miastach i miasteczkach w całym kraju. Z danych wynika, że prawie 40% Polaków ma wadę słuchu, a od 6 lat odsetek ten wzrósł o niemal 10%.

Badanie przeprowadzane w słuchobusie składało się z dwóch etapów. Rozpoczynał je test ecola - pacjentowi zakładane były słuchawki i na przemian do ucha lewego i prawego dostarczane były dźwięki na poziomie 30 dB na czterech częstotliwościach. Osoba badana miała zasygnalizować, czy słyszy dźwięk czy nie. Jeśli badany nie słyszał wszystkiego prawidłowo, zapraszany był na test szczegółowy, gdzie na audiometrze sprawdzany był próg słyszenia.

Najgorsze wyniki zanotowano w Wielkopolsce, gdzie 54% badanych osób miało wadę słuchu. Najwyższy odsetek osób z niedosłuchem odnotowano w Pile - 77 proc., w Wągrowcu - 76 proc., oraz w Czarnkowie i Pleszewie - 56 proc.

Wyniki kampanii pokazują także, że problemy ze słuchem ma coraz więcej młodych osób. Eksperci wskazują, że najgroźniejszą przyczyną problemów ze słuchem jest hałas. W 9 największych polskich miastach na hałas uliczny powyżej 70 dB w ciągu dnia narażonych jest 360 tys. osób. Jak alarmują protetycy słuchu, życie w hałasie może być przyczyną nadciśnienia, zawałów, udarów, zaburzeń snu czy nawet depresji.

W trakcie 6. edycji Narodowego Testu Słuchu przebadanych zostało ponad 8 tys. osób. Kampania połączona była w tym roku z akcją charytatywną, w ramach której za każdego bezpłatnie przebadanego pacjenta organizatorzy przekazali 1 zł na rzecz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl