Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Co dalej z Five App? 23 lut, 2017

19-letni  Mateusz Mach, twórca aplikacji dla Głuchych, student,  milioner z Lęborka, udzielił Gazecie Wyborczej w dniu 19.02 wywiadu na temat planów związanych z rozwojem aplikacji Five App.

Mateusz studiuje obecnie w Abu Dhabi i właśnie znalazł się na liście "30 under 30" słynnego "Forbesa". Został uznany za jednego z 30 najważniejszych przedsiębiorców w Europie, którzy nie skończyli jeszcze 30. roku życia. Znalezienie się na tej liście jest wielkim sukcesem, bowiem do  rankingu "Forbesa" nominowano ponad tysiąc osób.  

Rok temu wartość  firmy Five App została wyceniona na blisko 2 mln zł, a Mateusz był maturzystą, uczniem III LO w Gdyni.  Krótko po tym jak media zaczęły pisać na temat tej aplikacji, Mateusz dostał zaproszenie z New York University w Abu Dhabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wziął udział w rekrutacji i od kilku miesięcy studiuje ekonomię na tamtejszym kampusie uniwersyteckim. Po zajęciach pracuje nad Five App oraz innymi projektami, w które się zaangażował oraz, tak jak inni młodzi ludzie, korzysta z uroków życia studenckiego. Jest obecnie jedynym Polakiem na tej uczelni, choć jego narodowość nikogo nie dziwi, bowiem społecznoścć studencka kampusu składa się ze studentów pochodzących z 92 krajów.

Mateusz  Mach zamierza wrócić do kraju, ale wcześniej pragnie skończyć studia i popracować nad biznesami w innych krajach na świecie. Już teraz ma wiele kontaktów i propozycji biznesowych, m.in. z USA, dzięki którym będzie się mógł dalej się rozwijać, niezależnie od tego, gdzie będzie mieszkał. Jeszcze przed ukończeniem 30.roku życia Mateusz chce się zaangażować się w projekt badawczy, do którego pozyskuje obecnie kontakty, odpowiednich partnerów, programistów, inżynierów. Cały czas udoskonala  też Five App, pracując nad nowymi formami aplikacji. Obecnie korzysta z niej 20 tys. użytkowników w USA. Jego celem jest zdobycie 150 tys. użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Jeśli się uda, planuje wprowadzić aplikację w innych odmianach języka migowego, np. w języku polskim. 

*Kim jest Mateusz Mach?

Mateusz Mach pochodzi z Lęborka, jest absolwentem III LO w Gdyni. Jest twórcą aplikacji Five App, którą pierwotnie stworzył jako komunikator dla miłośników hip-hopu. Opiera się ona na określonych gestach dłoni tworzonych przez aplikację. Kilka tygodni po premierze komunikatora do licealisty z Lęborka napisała Cindy, 27-letnia Amerykanka, która straciła słuch w wyniku wypadku. Następnie z Mateuszem skontaktował się prezes Polskiego Związku Głuchoniemych oraz ONZ. Na podstawie tych kontaktów powstał nowy model Five App, którego celem jest umożliwienie osobom głuchym porozumiewania się na odległość za pomocą gestów. W aplikację zainwestował  poznański fundusz European Venture Investment Group, wyceniając wartość aplikacji na blisko 2 mln zł. O czym pisaliśmy w "Usłyszeć świat" (www.slyszymy.pl).

Aplikację można pobrać w Google Play i Apple Store.

Źródło: www.trojmiasto.wyborcza.pl