Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Międzynarodowy Tydzień Wiedzy o Szumach Usznych 16 lut, 2017

12 lutego br. zakończył się Międzynarodowy Tydzień Wiedzy o Szumach Usznych, w który zaangażowany był Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. 

Ok. 20% dorosłych Polaków doświadcza szumów usznych. Są to dźwięki słyszane w jednym, obojgu uszach lub w głowie, a czasami w uszach i głowie jednocześnie, które często określane są przez pacjentów jako piski, dzwonienie, pukanie, dudnienie, gwizdy czy szelesty. Okresowo prawie każdy doświadcza takich szumów, ale ponieważ są przemijające, nie są ani dokuczliwe, ani niebezpieczne, a co za tym idzie - nie wymagają konsultacji lekarskiej. Diagnozować należy każdy rodzaj odczuwanych przez pacjenta szumów usznych trwających dłużej niż 5 minut i pojawiających się częściej niż raz w tygodniu. 

W 2015 roku, w całej Polsce, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu zrealizował Program Przesiewowych Badań Słuchu wśród dzieci w wieku szkolnym. Na podstawie uzyskanych wyników można wnioskować, że szumy uszne istotne kliniczne, czyli trwające powyżej 5 minut występują u 6% dzieci, a przemijające po np.: bardzo głośnej przerwie, aż u blisko połowy licealistów warszawskich. Problem szumów usznych, jest więc nie tylko problemem ludzi starszych. - mówił prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

W przypadku pojawienia się szumów usznych powinna zostać przeprowadzona diagnostyka audiologiczna. Szumy uszne nigdy nie powstają bowiem bez przyczyny - zawsze są sygnałem, że coś nie funkcjonuje tak, jak powinno. Dzięki właściwym badaniom możliwe jest wczesne wykrycie zagrażających zdrowiu czy życiu zmian organicznych, w tym nowotworowych, wymagających szybkiej interwencji chirurgicznej. Wiedza na temat szumów jest bardzo ważna, podjęcie odpowiedniego leczenia znacząco wpłynie na jakość życia pacjentów cierpiących z tego powodu, krążenia czy przemiany materii.

W ramach wydarzenia organizowana była akcja informacyjna, której celem było zwrócenie uwagi na niską świadomość na temat tego zjawiska.

Audycja do wysłuchania: www.polskieradio.pl

Inne informacje związane z Tygodniem Wiedzy o Szumach Usznych:

www.whc.ifps.org.pl

www.rynekzdrowia.pl

www.forumakademickie.pl

www.otolaryngologia.mp.pl

www.facebook.com

Źródło: www.whc.ifps.org.pl