Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Wczesne rozpoznanie i indywidualne podejście kluczem do sukcesu 14 cze, 2017

Uszkodzenie narządu słuchu dziecka bezpośrednio nie wpływa na zdolności intelektualne i psychiczne, jednak w znacznym stopniu utrudnia kontakt z otaczającym je światem.

Pobudzanie i uwrażliwianie słuchu od najwcześniejszych lat życia daje dziecku z wadą słuchu szansę lepszego poznania i odzwierciedlania otaczającej go rzeczywistości. Wczesna diagnoza i wytyczenie odpowiedniej, indywidualnej ścieżki wychowania dziecka głuchego daje ogromne szanse na normalny rozwój i prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.

Przesiewowe badania słuchu wykonywane tuż po narodzinach dziecka dają możliwość wczesnej interwencji, szybkiego aparatownia lub implantowania oraz odpowiedniej rehabilitacji.

Pierwszy rok życia dziecka, to najważniejszy czas dla jego rozwoju. Dlatego jak najwcześniejsze zaopatrzenie dziecka w sprzęt wspomagający słyszenie jest niezbędny.

Niezależnie od tego, czy dziecko jest kwalifikowane do używania aparatów słuchowych, czy wszczepienia implantu, musimy dać mu szansę na jak najlepszą i jak najwcześniejszą stymulację resztek słuchowych. Jest wiele metod wychowania słuchowego, które pozwalają już w wieku niemowlęcym nauczyć dziecko dostrzegać dźwięki i je rozumieć.

Aparaty słuchowe są zazwyczaj pierwszym urządzeniem wspomagającym słuch. Refundacja obejmuje aparaty słuchowe dla obu uszu. Od stycznia 2014 roku dla osób do 26. roku życia - w przypadkach niedosłuchów powyżej 31 dB HL - refundacja wynosi 2000 zł na jeden aparat słuchowy, dla obu uszu 4000 zł oraz 60 zł na wkładkę uszną. Każda osoba dorosła z niedosłuchem powyżej 41 dB HL, ma możliwości otrzymania refundacji w wysokości 700 zł na jeden aparat słuchowy i 50 zł na wkładkę uszną. Łącznie na dwoje uszu to 1500 zł.

Taka refundacja przysługują osobie do 26. roku życia raz na trzy lata, a pacjentowi w wieku powyżej 26 lat - raz na pięć lat. Taki system refundacyjny został wypracowany latami, przy udziale i konsultacjach Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu.

Oprócz refundacji NFZ, każda osoba posiadająca tzw. orzeczenie niepełnosprawności może starać się o dodatkowe wsparcie ze środków PFRON.

Ważnym aspektem przy zakupie aparatów słuchowych jest to, że należy wykonać procedury ich dopasowania. Typowy proces dopasowania aparatu słuchowego - od wejścia do wyjścia pacjenta - zajmuje minimum 4 godziny. U dzieci przeważnie jest to kilka wizyt. Każdy pacjent, w razie pogorszenia słuchu lub innych problemów może wrócić do swojego protetyka słuchu.

Odzwierciedleniem tego procesu są wydane zalecenia oraz normy: Standard zaopatrzenia w zakresie protezowania słuchu (11.12.2008); Wytyczne w zakresie doboru aparatów słuchowych u dzieci od 0. do 4. roku życia (wrzesień 2011); norma europejska ISO EN 15927:2010 - Usługi świadczone przez protetyków słuchu.

Wymóg amerykańskiego Food and Drug Administration (FDA), dotyczący sprzedaży aparatów słuchowych, wymusza na sprzedającym informowanie pacjenta, że wyrób przed użytkowaniem musi być dopasowany przez specjalistę.

Aparaty słuchowe oraz wkładki uszne są dopasowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta. U malutkiego dziecka wkładki trzeba zmieniać co kilka tygodni, a następnie miesięcy.

Odpowiednie ustawienie aparatów słuchowych wymaga wielu wizyt, ponieważ małe dziecko nie jest w stanie powiedzieć, czy dobrze słyszy na odpowiednich częstotliwościach, a dokładne badania słuchu u niemowlaków są do wykonania niezwykle trudne.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl