Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Niesłyszący w świecie sztuki 22 lip, 2017

75 prac inspirowanych malarstwem m.in. Kobro, Witkiewicza, Modiglianiego, stworzonych przez niesłyszących łodzian to efekt projektu "Wielcy Malarze - warsztaty dla osób słabosłyszących".

Celem warsztatu, którego inicjatorem jest Michał Konka z łódzkiego oddziału Polskiego Związku Głuchych, było przybliżenie sztuki osobom niesłyszącym. To kolejny projekt z zakresu sztuki współczesnej, przeznaczony dla osób z zaburzeniami słuchu.

To kolejna forma aktywizacji osób niesłyszących służąca pogłębieniu tego typu zainteresowań, co dla osób żyjących w świecie ciszy nie zawsze jest łatwo dostępne. W tym cyklu jego uczestnicy poznali, a następnie inspirowali się dziełami twórców XIX i XX wieku - Stanisława Ignacego Witkiewicza, Katarzyny Kobro, Amadeo Modiglianiego, Georgii O'Keeffe oraz Henri'ego de Toulouse-Lautreca.

Trwające od kwietnia zajęcia składały się z dwóch części. W pierwszej, teoretycznej, uczestnicy poznawali biografie i artystyczny dorobek jednego malarza, a część warsztatowa polegała na stworzeniu samodzielnej pracy inspirowanej twórczością omawianego artysty. W sumie powstało ich 75. Były to m.in. abstrakcje, portrety, plakaty wykonane różnorodną techniką malarską - pastelami, akwarelami, tuszami, ołówkami.

Osoby z problemami słuchu, dzięki obecności tłumacza języka migowego oraz wykorzystaniu pętli indukcyjnej, miały możliwość "pełnego" uczestniczenia w zajęciach. Jak bowiem zaznaczyła, osoby niesłyszące mają niewiele okazji do kontaktu ze sztuką, który uwzględniałby ich ograniczenia.

Wciąż bardzo niewiele instytucji kultury wyposażonych jest choćby w pętlę indukcyjną, czy słuchawki dla osób niedosłyszących. Zajęcia dawały możliwość zdobycia wiedzy oraz plastycznej zabawy.

Projekt był dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

/PAP/