Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Cyfrowe aparaty słuchowe – jak działają? 24 lut, 2021

Jeszcze kilkanaście lat temu analogowe aparaty słuchowe opierały się wyłącznie na wzmacnianiu dźwięków. Postęp technologiczny sprawił, że dzisiejsze nowoczesne urządzenia wyposażone są w innowacyjne rozwiązania cyfrowe, które dynamicznie dopasowują działanie aparatu do warunków akustycznych otoczenia.

Czego można oczekiwać od cyfrowych aparatów słuchowych?

Niedosłuch dotyka  coraz więcej osób bez względu na wiek. Do potwierdzenia lub wykluczenia niedosłuchu służą badania audiometryczne wykonane przez protetyka słuchu. Potwierdzenie niedosłuchu z ust specjalisty dla pacjentów często jest wręcz wyrokiem – sądzą, że ich jakość życia nigdy nie powróci już do wcześniejszego stanu. Na szczęście cyfrowe aparaty słuchowe oferują dzisiaj bardzo wiele możliwości, które pozwalają na bezproblemowe odbieranie dźwięków i komunikowanie się ze społeczeństwem. W sposób zautomatyzowany dopasowują sposób przetwarzania dźwięków do warunków, w których przebywa ich posiadacz. Oprócz tego, dzięki miniaturyzacji, są niezwykle wygodne w noszeniu.

Jak zbudowane są cyfrowe aparaty słuchowe?

Działanie cyfrowych aparatów słuchowych opiera się na trzech częściach, którymi są mikrofon, cyfrowy, inteligentny procesor oraz głośnik (słuchawka). Dzięki mikrofonowi urządzenie odbiera dźwięki i przekazuje je dalej do procesora, który przetwarza sygnały, wzmacniając je i dostosowując do indywidualnych potrzeb użytkownika. Następnie dźwięki są przekazywane do głośnika i odbierane przez ucho. Cały proces zachodzi błyskawicznie, dzięki czemu rozumienie mowy i interakcje społeczne przebiegają płynnie i gładko.

Jakie funkcje mają cyfrowe aparaty słuchowe?

Jest ich niezliczona ilość. W zależności od typu aparatu oraz producenta w aparatach cyfrowych znajdujemy funkcje redukujące hałas, zapewniające właściwą kierunkowość słyszenia, poprawiające klarowność dźwięku i jakość mowy. W nowoczesnych aparatach mamy również czujniki akustyczno-ruchowe dostarczające informacji o otoczeniu akustycznym. Za pomocą funkcji dostępnych w nowoczesnych aparatach protetyk słuchu może prowadzić terapię u osób z szumami usznymi. Aparaty słuchowe są również kompatybilne z telefonami komórkowymi i innymi urządzeniami z technologią Bluetooth, są sterowane aplikacją co pozwala użytkownikowi na precyzyjne dopasowanie do szczególnych warunków.

To tylko niektóre zalety aparatów słuchowych. Po szczegóły zapraszamy do gabinetów protetyki słuchu.