ZALOGUJ SIĘ REJESTRACJA

Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Typy aparatów A A A

Aparaty rejestrują wiele dźwięków - jedne chciane, inne niechciane. Oddzielenie szumu od rozmowy na początku może być trudne, ale z każdym dniem będzie stawało się prostsze. Dwa dobre ćwiczenia praktyczne to np.: rozmawianie z kimś znajomym na zewnątrz oraz wewnątrz średnio głośnego miejsca typu restauracja czy sklep. Przy codziennym praktykowaniu widoczne postępy można osiągnąć w ciągu kilku tygodni. A korzyści jest wiele: bogatsze życie towarzyskie, większa pewność siebie i więcej energii, by cieszyć się życiem. Wnet również rodzina i przyjaciele zauważą różnicę!

Nasz słuch jest jedyny w swoim rodzaju, tak jak odciski palców. Jeśli go nam ubywa, tracimy część siebie, część naszej tożsamości. Nowoczesne aparaty słuchowe potrafią skompensować nasz niedosłuch i pomóc nam odzyskać swoją odrębność.

Nowoczesne aparaty słuchowe mogą w gruncie rzeczy zdziałać cuda, dopasowując się do naszego niedosłuchu, do jedynej w swoim rodzaju anatomii ucha i stylu naszego życia. Występują we wszystkich kształtach i rozmiarach - od małych, dyskretnych modeli wewnątrzusznych do różnobarwnych modeli zausznych. Rodzaj aparatu słuchowego zalecanego przez audioprotetyka zależy od dwóch ważnych czynników: od wielkości uszu i wielkości ubytku słuchu.

Osoby z lekkim upośledzeniem słuchu mogą korzystać z większości rodzajów aparatów słuchowych. Natomiast osoby ze znacznym niedosłuchem potrzebują aparatów o większej mocy, wyposażonych w większą baterię. Ci pacjenci mogą wybierać z dostępnych na rynku modeli zausznych.

Kształt i dopasowanie aparatów słuchowych jest oczywiście ważną sprawą, ale nie mniej istotne jest to, jak dana osoba zamierza z nich korzystać. Każdy ma swój własny styl życia, zainteresowania i zdolności, a aparaty słuchowe i programy do ich ustawiania potrafią wziąć to wszystko pod uwagę. Wystarczy jedynie odpowiedzieć na kilka prostych pytań, a następnie patrzeć i słuchać, podczas gdy obsługiwany przez audioprotetyka komputer wykona całą resztę!

Czasem pacjentom może być trudno opisać, jak powinien brzmieć aparat słuchowy w konkretnej sytuacji, albo kiedy mają trudności z jego używaniem. Najlepsze programy do dopasowania aparatów słuchowych zawierają biblioteki dźwięków, a każdemu z nich towarzyszy obraz ilustrujący daną sytuację. Jeśli zatem zaistnieje potrzeba dokładnego dopasowania po wstępnym przymierzeniu i dobraniu aparatów, wykorzystując to narzędzie możemy łatwiej sprecyzować swoje wymagania, a audioprotetykowi łatwiej będzie osiągnąć satysfakcjonujące pacjenta ustawienie.

Aparat zauszny (BTE)

Układ elektroniczny w aparatach zausznych mieści się w obudowie, którą się nosi za uchem. Dźwięk zostaje doprowadzony do przewodu słuchowego za pośrednictwem rurki i robionej na miarę wkładki usznej. Aparaty te mają największą baterię i wzmacniacz, a ich solidna konstrukcja sprawia, że są niezawodne i wygodne w obsłudze.

 

Aparat głębokokanałowy (CIC) 

Aparat głębokokanałowy jest prawie niewidoczny, dlatego doskonale nadaje się dla osób poszukujących bardzo dyskretnych rozwiązań. Wszystkie elementy aparatu mieszczą się w małej obudowie, którą wciska się głęboko do przewodu słuchowego. Aparaty wewnątrzkanałowe są idealne dla niedosłuchu lekkiego i średniego stopnia.

 

Aparat wewnątrzuszny (ITE)

Aparaty wewnątrzuszne nosi się w zagłębieniu małżowiny usznej. Ponieważ są większe od poprzednich, mają większy wzmacniacz i więcej możliwości, np. cewkę telefoniczną. Nadają się dla większości niedosłuchów.


Więcej informacji technicznych na temat aparatów słuchowych na stronach producentów: