Nasz słuch jest jedyny w swoim rodzaju, tak jak odcisk palca. Jeśli go nam ubywa, tracimy część siebie, część naszej tożsamości. Nowoczesne aparaty słuchowe potrafią skompensować nasz niedosłuch i pomóc nam odzyskać swoją odrębność.
Nowoczesne aparaty słuchowe mogą w gruncie rzeczy zdziałać cuda, dopasowując się do naszego niedosłuchu, do jedynej w swoim rodzaju anatomii ucha i stylu naszego życia. Występują we wszystkich kształtach i rozmiarach - od małych, dyskretnych modeli wewnątrzusznych do różnobarwnych modeli zausznych. Rodzaj aparatu słuchowego zalecanego przez protetyka słuchu zależy od dwóch ważnych czynników: od wielkości uszu i wielkości ubytku słuchu.
Osoby z lekkim upośledzeniem słuchu mogą korzystać z większości rodzajów aparatów słuchowych. Natomiast osoby ze znacznym niedosłuchem potrzebują aparatów o większej mocy.
Kształt i dopasowanie aparatów słuchowych jest oczywiście ważną sprawą, ale nie mniej istotne jest to, jak dana osoba zamierza z nich korzystać. Każdy ma swój własny styl życia, zainteresowania i zdolności, a aparaty słuchowe i programy do ich ustawiania potrafią wziąć to wszystko pod uwagę. Wystarczy jedynie odpowiedzieć na kilka prostych pytań, a następnie patrzeć i słuchać, podczas gdy obsługiwany przez protetyka słuchu oprogramowanie do aparatów wykona całą resztę!
Czasem pacjentom może być trudno opisać, jak powinien brzmieć aparat słuchowy w konkretnej sytuacji, albo mieć trudności z jego używaniem. Zatem po zakupie aparatu słuchowego niezbędna jest opieka, którą obejmie protetyk słuchu swojego pacjenta. Niezbędne są wizyty kontrolne ustawień w aparacie oraz stała kontrola słuchu. Precyzując swoje oczekiwania, łatwiej będzie protetykowi osiągnąć satysfakcjonujące dla pacjenta ustawienie w aparacie.
Jeśli masz dodatkowe pytania, sprawdź informacje dotyczące konkretnego modelu aparatu słuchowego albo zapytaj protetyka słuchu. Wiedza o tym, jak działają Twoje aparaty słuchowe może Ci pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Trzeba również pamiętać, że technologia ciągle się rozwija.
Układ elektroniczny w aparatach zausznych mieści się w obudowie, którą się nosi za uchem. Dźwięk zostaje doprowadzony do przewodu słuchowego za pośrednictwem wężyka i robionej na miarę wkładki usznej. Aparaty tego typu można dopasować do wielu typów niedosłuchów, a ich solidna konstrukcja sprawia, że są niezawodne i wygodne w obsłudze. |
Aparat głębokokanałowy (CIC)
Aparat wewnątrzkanałowy jest prawie niewidoczny, dlatego doskonale nadaje się dla osób poszukujących bardzo dyskretnych rozwiązań. Wszystkie elementy aparatu mieszczą się w małej obudowie, która mieści się w przewodzie słuchowym. Aparaty wewnątrzkanałowe są idealne dla niedosłuchu lekkiego i średniego stopnia. |
Aparat wewnątrzuszny (ITE)
Aparaty wewnątrzuszne nosi się w zagłębieniu małżowiny usznej. Obudowy są większe od poprzednich, ale dzięki temu można dopasować je do większości niedosłuchów. |