Największym profilaktycznym programem zdrowotnym w Polsce jest Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, który realizowany jest dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Jego założeniem jest, by każde nowo narodzone dziecko było objęte badaniem pod kątem uszkodzenia słuchu oraz analizą czynników ryzyka.
Przesiewowe badanie słuchu u noworodków – jak przebiega?
Przeprowadzane badanie nazywane jest badaniem otoemisji akustycznej (OAE). Jest ono całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Wykonywane jest w drugiej dobie życia dziecka – w tym czasie uszy powinny się już oczyścić z mazi płodowej.
Polega na umieszczeniu w uchu dziecka sondy z głośnikiem emitującym cichy, krótki dźwięk i mikrofonem, który odbiera otoemisję z ucha wewnętrznego, a dokładnie – ze ślimaka.
Jeżeli ucho funkcjonuje prawidłowo, po usłyszeniu dźwięku odpowiada zwrotną emisją sygnału, którą rejestruje urządzenie. W takim przypadku wynik jest dodatni i świadczy o prawidłowym rozwoju ucha. Jeżeli zaś odpowiedź się nie pojawia, może to świadczyć o wadzie słuchu u dziecka.
Wynik negatywny – co dalej?
Co ważne, brak odpowiedzi nie oznacza jeszcze głuchoty. Może być on spowodowany takimi czynnikami jak:
- zaleganie wód płodowych w przewodzie słuchowym,
- nieprawidłowo wykonany pomiar,
- niespokojność dziecka w trakcie przeprowadzania badania,
- nieprawidłowe działanie urządzenia.
Z tego powodu dziecko, u którego nie zarejestrowano odpowiedzi nawet w jednym uchu, kierowane jest na dalsze badania w placówce laryngologicznej lub audiologicznej. Dotyczy to także dzieci należących do grupy podwyższonego ryzyka (np. jeżeli w rodzinie wystąpiły przypadki wczesnej głuchoty lub podawane były leki mogące potencjalnie uszkodzić słuch).
Dzięki temu możliwe jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia i rehabilitacji zapewniających prawidłowy rozwój dziecka.
Certyfikat
W przypadku uzyskania prawidłowego wyniku badania słuchu dziecko otrzymuje niebieski certyfikat, zaś przy nieprawidłowym – żółty. Certyfikat wklejany jest do książeczki zdrowia dziecka.