Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Uszkodzenie błony bębenkowej – co warto o nim wiedzieć? 30 kwi, 2021

Uszkodzenia błony bębenkowej to dość często występujące zjawisko. Zwykle do uszkodzenia dochodzi podczas urazów mechanicznych, ciśnieniowych oraz w wyniku przewlekłych stanów zapalnych ucha środkowego. Urazy mechaniczne zdarzają się podczas codziennej czynności, jaką jest czyszczenie uszu – wiele osób nie wie lub zapomina, że patyczków można używać wyłącznie do higieny małżowiny usznej. W dodatku tą czynność często wykonuje się w zbytnim pośpiechu i bez zachowania ostrożności, co może skutkować późniejszymi powikłaniami.

Rozpoznawanie uszkodzenia błony bębenkowej

Nie zawsze łatwo jest określić, czy doszło do perforacji błony bębenkowej. Niejednokrotnie do postawienia diagnozy wymagane jest badanie otoskopowe. Jeżeli podczas czyszczenia uszu pojawia się mocny, kłujący ból to prawie pewnym jest, że doszło do uszkodzenia błony bembenkowej – w takich przypadkach zwykle pojawiają się jeszcze objawy w postaci zawrotów głowy, nudności lub szumu w uszach.

Rodzaje uszkodzeń błony bębenkowej

Istnieją dwa główne rodzaje uszkodzeń błony bębenkowej:

  • Perforacja – ubytek w błonie bębenkowej 
  • Retrakcja – wciągnięcie błony powodujące zniszczenie jej struktury

Retrakcja jest rezultatem przewlekłych stanów zapalnych; towarzyszy im uszkodzenie trąbki słuchowej, która staje się niedrożna. Zadaniem trąbki jest wyrównywanie ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej. W przypadku jej uszkodzenia ciśnienie nie zostaje wyrównane i może dojść do urazu ciśnieniowego. Błona bębenkowa podczas retrakcji oraz perforacji zaczyna się rozciągać i nie jest w stanie drgać, czyli zamieniać fali dźwiękowych w drgania mechaniczne, co skutkuje brakiem wspomagania słyszenia, zaczyna przyrastać do innych elementów ucha środkowego (głównie kosteczek słuchowych), tym samym niszcząc je. Nieleczenie uszkodzenia błony bębenkowej w późniejszym etapie skutkuje postępującym niedosłuchem, a nawet utratą słuchu.