Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Uraz akustyczny – jak go rozpoznać? 31 mar, 2021

Permanentne przebywanie w głośnym otoczeniu ma tragiczny wpływ na nasze zdrowie. Praktycznie każdego dnia jesteśmy narażeni na uszczerbek związany ze słuchem. Hałas w pracy to jedna z przyczyn powodujących uraz akustyczny, a więc odbiorcze uszkodzenie słuchu. W zależności od rozległości uszkodzenia podejmowane są działania lecznicze i rehabilitacyjne. Ważne, by wiedzieć, czym charakteryzuje się uraz akustyczny i jakie należy podjąć działania w przypadku jego wystąpienia.

Uraz akustyczny – rodzaje i przyczyny

Ostry uraz to ten, który powstał w wyniku krótkotrwałego oddziaływania hałasu o natężeniu >130 dB. Przykładem tego rodzaju uszkodzenia może być nagły wybuch petardy, eksplozja i wystrzał. Wskutek tego zostaje uszkodzony narząd Cortiego, który stanowi element ucha wewnętrznego. W drastycznych przypadkach dochodzi również do pęknięcia błony bębenkowej.

Do przewlekłych uszkodzeń dochodzi natomiast w wyniku długotrwałego narażenia na działanie czynników zewnętrznych, do których można zaliczyć hałas w pracy np. na linii produkcyjnej, przy budowie dróg.

117 milionów (17% populacji) jest narażonych na hałas rzędu 65dB, co może wpływać negatywnie na ich psychiczne, jak i fizyczne zdrowie a 9,7 milionów (1.4%) przebywa na co dzień w hałasie przekraczającym poziom 75dB, co jest uznane za niemożliwe do zaakceptowania przez Europejską Komisję Środowiskową (European Environment Agency).

Nauczyciele cierpią w wyniku istniejącego wokół hałasu. Dotyczy to prawie 70% nauczycieli uczących w klasach oraz 80% nauczycieli  i pracowników prowadzących zajecia pozalekcyjne.

W kinie na pokazie filmu „Harry Potter i Komnata Tajemnic” poziom emitowanego dźwięku wynosił średnio 74dB. Najwyższe natężenie zanotowano w momencie walki z wężem – 93dB.

„Władca Pierścieni – Dwie Wieże” był jeszcze głośniejszy – 78dB, a najgłośniejszy moment filmu osiągnął 95dB. Film trwał ponad 3 godziny, a przez 29% czasu poziom dźwięku wynosił ponad 80dB.

Permanentne słuchanie głośnej muzyki uszkadza słuch, zabawki dla dzieci emitują czasem dźwięki powyżej 100 db. 

Mówiąc o nadmiernym hałasie myślimy o startującym samolocie – ale jak widać zwykłe codzienne życie to życie w hałasie.

Uraz akustyczny – objawy i postępowanie

Przewlekły uraz akustyczny charakteryzuje się:

  • regularnym i postępującym upośledzeniem słuchu o charakterze obustronnym
  • szumami w uszach
  • uczuciem uścisku w głowie
  • uczuciem wzrostu ciśnienia wewnątrz ucha
  • pogorszeniem koncentracji.

Ostre urazy akustyczne ze względu na ich etiologię manifestują się następującymi objawami:

  • mdłościami
  • uczuciem dzwonienia i echa
  • krwawieniem z ucha
  • głuchotą.
  • głośnym szumem w uszach

Pogorszenie słuchu w wyniku urazu akustycznego może skutkować pogorszeniem się rozumienia mowy, a co za tym idzie trudnościami z komunikowaniem się w społeczeństwie. Osoby pracujące w hałasie powinny systematycznie używać ochronników słuchu.