Hałaśliwe zabawki, w niektórych przypadkach, mogą stanowić nawet bezpośrednie zagrożenie dla prawidłowego słyszenia dziecka.
Z uwagi na niewielki zakres ramion dzieci zwykle trzymają zabawki blisko siebie i blisko uszu, co jeszcze bardziej zwiększa potencjalne ryzyko uszkodzenia słuchu. Dzieci często również bawią się zabawkami w inny sposób niż przewidział i zalecił to producent. Dlatego też dobrze jest wiedzieć przed zakupem każdej zabawki jaki poziom hałasu wytwarza.
Mniejszy, ale ciągły hałas pochodzący z pozytywek lub robotów (85-95 dB) także potrafi wyrządzić słuchu dziecka dużą krzywdę.
Nawet podczas zwykłej zabawy niektóre rodzaje pistoletów na baterie wydają hałas rzędu 110 do 135 dB, co odpowiada hałasowi wytworzonemu przez dużą ciężarówkę, hałasowi mierzonemu podczas koncertu rockowego lub hałasowi towarzyszącemu startowi samolotu.
Hałaśliwe zabawki są zagrożeniem zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, dla których również odgłosy przez nie wydawane mogą być denerwujące, a nawet mogą powodować ból.
Należy przy tym pamiętać, że utrata słuchu wywołana otaczającym hałasem postępuje stopniowo w czasie i narasta. Dlatego tak ważna jest ochrona słuchu dziecka od wczesnego etapu życia.
Kilka praktycznych porad dla rodziców oraz informacje o potencjalnym zagrożeniu i sposobach obniżenia hałasu wywołanego przez zabawki: