Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Jak powstaje niedosłuch starczy i czy da się przed nim uchronić? 23 cze, 2021

Pogorszenie słuchu postępujące wraz z wiekiem jest częstą przypadłością, która może dotykać osoby nawet w wieku 30-40 lat. Nie poznano jednak jeszcze konkretnych przyczyn stojących za tym zjawiskiem, choć naukowcy głównie wskazują na uszkodzenia komórek słuchowych (rzęsatych) związane z fizjologicznym starzeniem się organizmu. Czy da się uniknąć tego problemu?

Przyczyny pogorszenia słuchu

Proces stopniowej utraty słuchu znany jest jako niedosłuch starczy (presbyacusis). Jak się okazuje, wpływ na jego powstanie ma wiele czynników, do których zaliczamy wpływ środowiska, aspekty socjalne oraz biologiczne. Głównym powodem pojawienia się głuchoty starczej jest oczywiście postępujące obumieranie komórek w całym organizmie, także tych związanych ze słuchem. Ponadto wraz z wiekiem dochodzi do degeneracji neuronów w obrębie nerwowej drogi słuchowej, co również ma wpływ na pojawienie się niedosłuchu. Utrata słuchu jest także zależna od stylu życia. Przebywanie w głośnym otoczeniu czy przebyte urazy mogą przyspieszać ten proces. Znaczenie mają również czynniki genetyczne i choroby związane z układem krwionośnym (miażdżyca, nadciśnienie) oraz cukrzyca.

Ubytek słuchu zachodzi zwykle bardzo powoli, dlatego osoba dotknięta tym problemem może nie być go świadoma. Należy zwrócić uwagę na takie objawy jak pogorszenie rozumienia mowy, szczególnie w obecności hałasu oraz podczas rozmowy w większym gronie, czy pojawienie się ustawicznego szumienia w uszach. Nie powinniśmy bagatelizować problemu, ponieważ będzie on się nasilał, znacząco wpływając na jakość codziennego życia oraz komunikację werbalną. Kluczowe jest szybkie zauważenie objawów umożliwiające szybkie podjęcie leczenia. Niedosłuch, który nie jest leczony wpływa na postępującą deprywację słuchową, która wynika z braku odpowiedniej ilości bodźców dźwiękowych docierających do naszego mózgu. Zastosowanie pomocy słuchowych zdecydowanie spowalnia ten proces, a korowe ośrodki słuchowe otrzymują niezbędne informacje akustyczne.

Profilaktyka

Nie zawsze istnieje możliwość uniknięcia niedosłuchu. Znany jest jednak szkodliwy wpływ hałasu na słuch, więc unikanie go jest jak najbardziej wskazane. Pomóc może też zdrowa dieta, utrzymująca w dobrej kondycji cały organizm. Zwróćmy również uwagę na właściwą higienę układu słuchowego i odpowiednie czyszczenie uszu. Jeśli jednak dotknął nas już ten problem, szybka reakcja w postaci wizyty u specjalisty może spowolnić proces pogarszania słuchu. Należy bowiem pamiętać, że nie ma możliwości cofnięcia zachodzących zmian, ponieważ komórki słuchowe nie ulegają regeneracji. Możemy jedynie starać się zapobiegać problemowi lub minimalizować jego uciążliwość np. poprzez stosowanie odpowiednio dobranych i dopasowanych aparatów słuchowych.

Pomimo rozwoju medycyny, wciąż nie ma zgody co do przyczyn powstawania niedosłuchu starczego. Wydaje się on nieuniknionym elementem starzenia organizmu. Pamiętajmy jednak, że zdrowy styl życia, może pomóc spowolnić starzenie. Również codzienna higiena słuchu, czyli unikanie długotrwałego hałasu czy głośnego słuchania muzyki, pomoże utrzymać dłuższe zdrowie naszych uszu. Profilaktykę narządu słuchu powinniśmy wprowadzić już od najmłodszych, aby w jak największym stopniu uchronić się przed wystąpieniem niedosłuchu lub opóźnić jego początek. Należy zwrócić uwagę na to, aby podczas słuchania muzyki używać słuchawek nausznych, zamiast dokanałowych, a także unikać miejsc, gdzie możemy być narażeni na dźwięki o bardzo dużym natężeniu.