Usłysz wszystkie odcienie dźwięków

Aktualności A A A

Zatkane uszy podczas lotu samolotem – co robić? 09 lip, 2021

Lot samolotem wiąże się z częstą zmianą ciśnienia, co wpływa szczególnie na nasze uszy. Ból, gorsze słyszenie czy szumy to dolegliwości, z którymi nierzadko przychodzi zmierzyć się podczas podróży na wysokości. Jak radzić sobie z pojawiającym się dyskomfortem?

Zatkane uszy podczas lotu — uraz ciśnieniowy

Znacząca zmiana ciśnienia może spowodować uraz ciśnieniowy nazywany inaczej barotraumą. Odczuwalny dyskomfort, zatkanie, stłumiony słuch czy szumy, to jego najczęstsze objawy. Aby zrozumieć, dlaczego do niego dochodzi i w jaki sposób sobie z nim radzić, warto najpierw przyjrzeć się budowie i funkcjonowaniu ucha.

Uraz ciśnieniowy — budowa i fizjologia narządu słuchu

Ucho dzieli się na trzy części: zewnętrzną, środkową oraz wewnętrzną. Pierwsze dwie w głównej mierze odpowiadają za słuch, natomiast ucho wewnętrzne odgrywa również istotną rolę w utrzymywaniu równowagi. W uchu środkowym znajduje się m.in. trąbka Eustachiusza, której zadaniem jest wyrównywanie ciśnienia wewnątrz ucha. Podczas lotu ciśnienie atmosferyczne ulega częstym zmianom — wraz ze wzbijaniem się w powietrze maleje, natomiast przy lądowaniu wzrasta, oddziałując tym samym na jamy w ciele zawierające powietrze. Trąbka Eustachiusza pozwala na wyrównanie ciśnienia w uchu, wypuszczając nagromadzone powietrze w uchu środkowym. Gdy dojdzie do zablokowania jej drożności, np. w wyniku przeziębienia, regulacja ciśnienia będzie utrudniona, co może doprowadzić do wystąpienia urazu ciśnieniowego i bólu.

Uraz ciśnieniowy — sposoby na zatkane uszy

Co pomoże rozwiązać problem zatkanych uszu? Dobrym sposobem jest rzucie gumy lub ssanie cukierków podczas lotu, co wprawi szczękę w ruch i spowoduje wydostanie się powietrza zalegającego w uchu. W wielu przypadkach sprawdzi się także częste przełykanie śliny lub sięgniecie po specjalne zatyczki do uszu wyposażone w filtr, który reguluje ciśnienie. Co więcej, ważne będzie zadbanie o kondycję nosa. Ponieważ trąbka słuchowa łączy ucho z jamą gardłowo-nosową, na jej działanie wpływa drożność zatok. Pomocne będą zatem leki doustne oraz spraye, które zmniejszą obrzęk błony śluzowej. Dobry rozwiązaniem będzie także wykonanie manewru Valsalvy, który polega na delikatnym dmuchnięciu powietrza nosem z jednocześnie zaciśniętymi nozdrzami i  zamkniętymi ustami.

Przyjemna podróż

Budowa ucha i funkcje, które pełni, mają ścisły związek z pojawieniem się dyskomfortu podczas lotu. Powyższe sposoby pomogą załagodzić problemy towarzyszące zmianie ciśnienia i przyniosą ulgę w trakcie podróży.